Finansal performans ve marka değeri ilişkisi:Türk Hava Yolları A.O. ve Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. Örneği
Correlation between financial performance and brand value:A case study of Turkish Airlines Inc. and Pegasus Airlines Inc.
  1. Tez No: 595576
  2. Yazar: ARDA CAN GERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ATAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sivil Havacılık, İşletme, Finance, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ülke ekonomisinde ve günümüz küreselleşen ekonomi anlayışında, işletmelerin parasal kaynaklarının listelenmesi ve nakit akış takibinin denetlenmesi gereği doğmuştur. Bu durum hem şirket yöneticileri hem de şirket hisselerine yatırım yapacak, şirketle ticari faaliyette bulunacak veya şirketin ürettiği mal veya hizmetten faydalanacak üçüncü kişilerin lehine bir tespittir. Bahsedilen amaçlarla farklı yöntemlerle düzenlenebilen finansal tablolar, zaman içinde, oluşturma yöntemi ve içeriğindeki kalemler yönünden yeksenaklaştırma faaliyetlerine konu olmuştur. Dünya genelinde Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ve Türkiye'deki karşılığı olarak Türkiye Finansal Raporlama Standartları ile kişiye ve zamana bağlı olmaksızın anlaşılabilir ve genel geçer tablolar oluşturulmuştur. Finansal tablolar üzerinde açıklanan hesap kalemlerinin birbirlerine oranları ise rapora konu işletme ile ilgili olarak yatırımcılar ve finansal rapor kullanıcıları nezdinde önemli çıkarımlar sağlamaktadır. İşletmenin ürettiği markanın değeri, gerek pazarlama stratejilerinin gerekse finansal performansın akılcı yönlendirilmesi sonucu elde edilen olumlu girdiler ile sağlanmaktadır. Bu sebeple dünya çapında saygın bir marka değerleme kuruluşu olarak kabul gören Brand Finance verileri, bu çalışmada kaynak olarak alınmış ve ülkemiz örneği üzerinden finansal tabloların yorumu neticesinde marka değerlerinin tespiti incelenmiştir. Türkiye'nin dünya çapında söz sahibi olduğu en önemli sektörlerden hava taşımacılığı sektörü aynı zamanda marka değeri yönünden de en değerli firmayı yaratmıştır. Bu nedenle ülke ekonomisinde söz sahibi olan havacılık sektörünün iki lider şirketi Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ve Pegasus Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi öncelikle finansal tabloları üzerinden yorumlanmış, elde edilen finansal oranlar neticesinde pazardaki marka değerleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak finansal tabloların yorumlanması ile marka değeri arasındaki bağ incelenmiş, finansal analizin işletme değerleri üzerinde yarattığı olumlu katkılar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As an impact of the globalization of the world economy, the necessity of listing the financial resources of companies or entities and monitoring the cash flow has increased. This is an advancement in favor of both company executives and third parties who will invest in, or benefit from the goods or services produced by the company. Financial statements, which can be prepared with different methods for the mentioned purposes, have been subject to consolidation. International Financial Reporting Standards and financial reporting in Turkey according to global criterias have been created understandable and general rules. The ratio of the account items to each other on the financial statements has significant implications for both investors and users of financial reports. The value of the financial reports and the brand produced by the company are provided by positive inputs obtained as a result of both marketing strategies and financial performance. For this reason, Brand Finance data, which is accepted as a respected brand valuation organization worldwide, was taken as a source in this study, and the determination of brand values as a result of the interpretation of the financial statements was examined. In order to examine the relationship between brand value and the financial statements, two firms from airline business were chosen. Since the air transportation is one of Turkey's most recognised industries, the two leading companies of the aviation sector, Turkish Airlines Inc. and Pegasus Airlines Inc. will be compared in this study. As a result, the correlation between the interpretation of the financial statements and the brand value was examined and the positive contributions of the financial analysis on the brand values were evaluated.