Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde karbon vergisi
The carbon tax in the concept of sustainable development
  1. Tez No: 961425
  2. Yazar: BELİZ ESENCELİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BALCA ÇELENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, çevre, ekonomi ve toplum arasındaki ilişkiyi yeniden düzenleyerek sağlıklı bir çevre, sürdürülebilir bir ekonomi ve sosyal adalete dayalı bir düzenin hukuk normlarıyla korunup güçlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu anlayış ve iklim krizinin yarattığı negatif etkilerin giderilmesi hedefi çerçevesinde, fosil yakıt kullanımından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılması küresel bir öncelik haline gelmiş ve çevre kirliliğinin ekonomik araçlarla azaltılmasını öngören karbon fiyatlandırma mekanizmalarının geliştirilmesine yol açmıştır. Bu mekanizmalardan biri olan karbon vergisinde, karbon emisyonlarına belirli bir fiyat biçilerek negatif dışsallıkların içselleştirilmesi ve kirletenin kirliliğin sonuçlarına katlanması hedeflemektedir. Böylece, fosil yakıt kullanımının yol açtığı çevresel tahribat azaltılmakta ve çevre dostu alternatiflerin kullanımı teşvik edilmektedir. Bu nedenle, karbon vergisinin işleyişinde vergilerin yönlendirici niteliği ile sürdürülebilir kalkınma hedefleri temel belirleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde çevre, ekonomi ve insan refahı arasındaki dengenin sağlanmasında karbon vergisinin rolünü, söz konusu verginin niteliğini ve unsurlarını ve Türk vergi sistemindeki mevcut düzenlemelerin çevresel etkinliğini değerlendirerek, muhtemel bir düzenlemenin nasıl olması gerektiğini ve toplumsal meşruiyetini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development necessitates the reorganization of the relationship between the environment, the economy, and society to ensure and strengthen, through legal norms, a healthy environment, a sustainable economy, and an order based on social justice. Within this framework and with the aim of mitigating the negative impacts of the climate crisis, reducing greenhouse gas emissions from fossil fuel use has become a global priority, leading to the development of carbon pricing mechanisms designed to reduce environmental pollution through economic instruments. One such mechanism, the carbon tax, seeks to assign a price to carbon emissions to internalize negative externalities and ensure that the polluter bears the consequences of their pollution. In this way, the environmental damage caused by fossil fuel use is reduced, and the adoption of environmentally friendly alternatives is encouraged. Therefore, in the functioning of the carbon tax, the guiding nature of taxes and sustainable development goals emerge as fundamental determinants. This study aims to examine the role of the carbon tax in maintaining the balance between the environment, the economy, and human welfare within the framework of sustainable development, to analyze the nature and components of the tax, and to evaluate the environmental effectiveness of existing regulations within the Turkish tax system, while also analyzing how a potential regulation should be designed and its social legitimacy ensured.