Yeşil ekonomi çerçevesinde karbon sınırlandırıcı düzenlemeler ve çevresel ekonomik araçlar
Carbon limiting regulations and environmental economic instruments within the framework of the green economy
- Tez No: 964529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE HAKAN AGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Maliye, Siyasal Bilimler, Geography, Finance, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez çalışması, küresel çevre sorunları ve iklim krizi bağlamında giderek önem kazanan yeşil ekonomi yaklaşımının teorik çerçevesini incelemekte, çevresel ekonomik araçları ve karbon sınırlandırıcı düzenlemeleri analiz etmektedir. Çalışmanın temel amacı, düşük karbonlu ekonomiye geçiş sürecinde kullanılan politika araçlarının etkinliğini incelemek ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada bu araçların potansiyel katkılarını ortaya koymaktır. Tez, beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yeşil ekonomi ve sürdürülebilir kalkınma kavramları tarihsel gelişimleri ve temel ilkeleri çerçevesinde ele alınmış, bu kavramların birbiriyle ilişkisi çeşitli kurumsal yaklaşımlar doğrultusunda incelenmiştir. İkinci bölümde, karbon emisyonlarının ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerine odaklanılarak, emisyon azaltımının önemi ve aciliyeti vurgulanmıştır. Bu bölümde, karbon döngüsü ve karbon emisyonlarının makroekonomik ve mikroekonomik yansımaları kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, çevresel ekonomik araçlar detaylı bir şekilde ele alınmış, çevresel vergiler, yenilenebilir enerji kaynakları, teşvikler, sübvansiyonlar ve enerji verimliliği politikaları gibi ekonomik enstrümanların tasarımı ve uygulanması incelenmiştir. Dördüncü bölümde, karbon sınırlandırıcı düzenlemeler kapsamında emisyonların sınıflandırılması, karbon vergisi, karbon yakalama ve depolama teknolojileri, sınırda karbon düzenlemeleri, emisyon hedefleri ve karbon piyasaları ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Bu bölümde ayrıca, net sıfır, iklim nötr ve karbon nötr gibi kavramların farklılıkları ve uygulama alanları da açıklanmıştır. Tezin sonuç bölümünde, çevresel ekonomik araçların ve karbon sınırlandırıcı düzenlemelerin etkinliği değerlendirilmiş, politika tasarımındaki başarı faktörleri ve küresel iş birliğinin önemi vurgulanmıştır. Araştırma bulguları, çevresel ekonomik araçların başarısının politika tasarımının kalitesine, piyasa koşullarına ve kurumsal kapasiteye bağlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, karbon sınırlandırıcı düzenlemelerin emisyon azaltımında etkili olabilmesi için uluslararası koordinasyon, şeffaf uygulama mekanizmaları ve adil geçiş politikalarının geliştirilmesinin önemi ortaya konulmuştur. Bu çalışma, yeşil ekonomiye geçiş sürecinin yönetilmesinde ekonomik, çevresel ve sosyal boyutların dengeli bir şekilde gözetilmesinin, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada kritik önem taşıdığını göstermektedir. Çalışmanın, politika yapıcılar, akademisyenler ve çevre ekonomisi alanındaki araştırmacılar için önemli bir kaynak olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study reviews the theoretic framework of green economy approach that has been gaining more and more importance in the contexts of global environment problems and climate crisis. It also analyses environmental economic instruments and carbon limiting regulations. The main goals of the study are to evaluate the effectiveness of policy instruments used in the transition process to low-carbon economy and to put forward the potential contributions of these instruments to achieving sustainable development objectives. The thesis consists of five main chapters. In the first chapter, the terms of green economy and sustainable development are discussed within the frameworks of their historical development and fundamental principles. The relation between these terms is examined in accordance with various institutional approaches. In the second chapter, the importance and urgency of emission reduction is emphasized by focusing on economic, environmental and social impacts of carbon emissions. In this chapter, the macroeconomic and microeconomic reflections of carbon cycle and carbon emissions are analysed thoroughly. In the third chapter, environmental economic instruments are discussed in detail. The design and implementation of economic instruments such as environmental taxes, renewable energy sources, incentives, subsidies and energy efficiency policies are reviewed. In the fourth chapter, within the scope of carbon limiting regulations; classification of emissions, carbon tax, carbon capture and storage technologies, carbon border adjustments, emission goals and carbon markets are evaluated in detail. Additionally, in this chapter, the differences and application areas of terms such as net zero, climate neutral and carbon neutral are explained as well. In the conclusion chapter of the thesis, the effectiveness of environmental economic instruments and carbon limiting regulations are evaluated. Moreover, the success factors in policy design and the importance of global cooperation are emphasized. Research findings indicate that the success of environmental economic instruments depends on the quality of policy design, market conditions and institutional capacity. Furthermore, the importance of developing international coordination, transparent application mechanisms and fair transition policies in order for carbon limiting regulations to be effective on emission reduction is demonstrated. This study suggests that, in the management of transition process to green economy, it possess critical importance to look out for economic, environmental and social extents evenly in order to reach sustainable development goals. It is intended for the study to be an important source for policymakers, academicians and researchers in the field of environmental economics.