TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosunun tarihi, muhtevası ve önemi üzerine bir değerlendirme
An evaluation of the history, content, and significance of the TRT Ankara Radio Turkish Folk Music Youth Choir
  1. Tez No: 961427
  2. Yazar: SAMET VOLKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BARIŞ DEMİRDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde 7 ilde faaliyet gösteren TRT gençlik korolarının, 1980'li yıllarda temelinin atıldığı ve ilk olarak başkent Ankara'da kurulduğu bilinmektedir. Konservatuvarların yeterince yaygın olmadığı dönemlerde, TRT Gençlik Koroları dönemin şartları doğrultusunda, konservatuvar görevi görmüş ve nitelikli eğitim sunan önemli bir topluluk olarak öne çıkmıştır. Aynı zamanda halk müziğinin yaygınlaştırılması ve devlet korolarına yetkin bireyler kazandırılması açısından da önemli bir rol üstlenmiştir. Ancak bu denli önemli bir topluluk olmasına rağmen, yazılı kaynaklarda sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu doğrultuda, koronun kuruluşu, yapısal işleyişi, misyonu, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, halk müziği içerisindeki konumu ve alana sağladığı katkıların ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosu'nda görev yapmış şefler ve eğitim almış öğrencilerle yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde, seçilen bu kişilerle görüşmeler yapılmış, kurum içerisinde gözlemler gerçekleştirilmiş ve kurum, belirlenen ölçütler doğrultusunda incelenmiştir. Çalışmada, TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosu'nun, halk müziğinin genç nesillere aktarılması ve kültürün devamlılığının sağlanması amacıyla faaliyet gösterdiği, ilk dönemlerde; devlet korolarına sanatçı kazandırma işlevi daha belirgin olurken, günümüzde daha çok eğitim misyonunun öne çıktığı, kurulduğu dönemlerde bireylerin iş bulmak amaçlı koroda eğitim almalarının aksine günümüzde daha çok repertuvarlarını genişletme amaçlı koroda bulundukları, bununla beraber bireylerin koro içerisinde sosyal ve müzikal anlamda önemli kazanımlar edindiği; yöresel repertuvar odaklı icra anlayışı, geleneğe bağlılık ve TRT repertuvarı içerisinden seçilen eserlerle koronun özgünlüğü korunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu çerçevede TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosu'nun, kültürel mirasın kuşaklara aktarımı, gençlerin sanatsal eğitimi ve geleneksel müzik eğitimi bağlamında özgün ve sürdürülebilir bir yapı ortaya koyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the TRT youth choirs, currently active in seven provinces, were established in the 1980s, with the first founded in the capital, Ankara. During a period when conservatories were not yet widespread, the TRT Youth Choirs served as de facto conservatories in line with the conditions of the time, standing out as important ensembles that provided high-quality education. They also played a significant role in the dissemination of folk music and in preparing qualified individuals for state choirs. However, despite being such an important ensemble, there is limited information about them in written sources. Accordingly, this study aims to reveal the establishment, structural functioning, mission, educational and instructional activities of the choir, as well as its place within folk music and its contributions to the field. The research was conducted with conductors who had served in the TRT Ankara Radio Turkish Folk Music Youth Choir and students who had received training in the choir. During the data collection process, interviews were held with these selected individuals, observations were carried out within the institution, and the institution was examined according to predetermined criteria. The findings indicate that the TRT Ankara Radio Turkish Folk Music Youth Choir operates with the mission of transmitting folk music to younger generations and ensuring the continuity of culture. In its early years, the choir's function of supplying artists to state choirs was more prominent, whereas today, its educational mission has become more pronounced. Unlike in the past, when individuals attended the choir primarily to secure employment, current members participate mainly to expand their repertoires. Additionally, members gain significant social and musical benefits through the choir. It was also found that the choir preserves its uniqueness through a performance approach focused on regional repertoire, adherence to tradition, and the selection of works from the TRT repertoire. In this context, it was concluded that the TRT Ankara Radio Turkish Folk Music Youth Choir presents a unique and sustainable structure in terms of transmitting cultural heritage to future generations, providing artistic education to young people, and offering traditional music training.