Toksik liderlik anlayışının işyeri yalnızlığına etkisi: Öğretmenler üzerine bir araştırma
The effect of toxic leadership on workplace loneliness: A study on teachers
- Tez No: 961430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRŞİT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu tezde, toksik liderlik anlayışının öğretmenlerin işyeri yalnızlığına etkisi incelenmektedir. Araştırmanın temel amacı, toksik liderlik sergileyen yöneticilerin, öğretmenlerin iş ortamındaki yalnızlık hissini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, toksik liderliğin öğretmenlerin psikolojik ve sosyal deneyimleri üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Elde edilen bulgular, eğitim kurumlarındaki liderlik yapısının ve örgüt kültürünün iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Araştırmada, nicel yöntem benimsenmiş olup, anket verileri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma grubunu, Türkiye genelinde ortaokul ve lise düzeyinde görev yapan 400 öğretmen oluşturmuştur. Verilerin analizi sonucunda, toksik liderlik ile işyeri yalnızlığı arasındaki ilişkinin varlığı ve düzeyi belirlenerek, bu ilişkinin demografik faktörler (yaş, cinsiyet, mesleki deneyim) ile nasıl şekillendiği incelenmiştir. Bu tez, liderliğin öğretmenlerin iş tatmini ve kuruma bağlılığı üzerindeki etkilerini inceleyerek, toksik liderliğin yıkıcı boyutlarının eğitim kurumlarındaki yansımalarını detaylandırmaktadır. Mevcut literatürde toksik liderliğın işyeri yalnızlığı ile doğrudan ilişkisi yeterince incelenmediğinden, bu tez ilgili alan yazına önemli katkılar sağlamaktadır. Araştırmanın bulgularının, eğitim sektöründe liderlik uygulamalarını iyileştirmek ve işyeri yalnızlığını azaltmaya yönelik politikalar oluşturmak için eğitim yöneticileri ve politika yapıcılara rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines the impact of toxic leadership on teachers' workplace loneliness. The primary aim of the study is to determine how managers exhibiting toxic leadership influence teachers' sense of loneliness in their work environment. In this context, the effects of toxic leadership on teachers' psychological and social experiences will be evaluated. The findings obtained will contribute to the development of recommendations for improving leadership structures and organizational culture in educational institutions. A quantitative research method has been adopted in this study, and survey data have been analyzed using the SPSS program. The research group consists of 400 teachers working at middle and high school levels across Turkey. As a result of data analysis, the presence and extent of the relationship between toxic leadership and workplace loneliness have been determined, and how this relationship is shaped by demographic factors (age, gender, professional experience) has been examined. This thesis details the destructive aspects of toxic leadership within educational institutions by investigating its effects on teachers' job satisfaction and commitment to their institutions. Since the direct relationship between toxic leadership and workplace loneliness has not been sufficiently explored in the existing literature, this study makes a significant contribution to the field. The findings of the research are expected to guide education administrators and policymakers in improving leadership practices in the education sector and in formulating policies to reduce workplace loneliness.