Öğretmenlerin toksik liderlik algılarının vatandaşlık yorgunluğuna etkisi: Eğitim kurumlarında bir alan araştırması
The effect of teachers' toxic leadership perceptions on citizenship fatigue: A field study in educational institutions
  1. Tez No: 944329
  2. Yazar: AYŞE ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin toksik liderlik algısının vatandaşlık yorgunluğuna etkisi incelenmiştir. Eğitim kurumlarında liderlik anlayışının öğretmenlerin iş tatmini ve performansı üzerindeki kritik etkileri göz önünde bulundurularak, bu ilişkinin araştırılması önemli görülmüştür. Araştırmanın temel amacı, toksik liderlik algısının vatandaşlık yorgunluğuna nasıl katkıda bulunduğunu belirlemek ve demografik değişkenlere bağlı olarak bu algının farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma, Ankara ilinde kamu ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler üzerinde gerçekleştirilmiş olup, belirlenen evren içerisinden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 383 kişilik örneklem üzerinde yürütülmüştür. Veriler, 29 Eylül - 15 Ekim 2024 tarihleri arasında çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış, toplamda 437 geçerli anket formu üzerinden veri seti oluşturulmuştur. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiş ve SPSS 27.0 programı ile istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Analizler sonucunda, toksik liderlik algısının vatandaşlık yorgunluğu üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin yöneticilerinin liderlik tarzlarından doğrudan etkilendiğini ve toksik liderlik algısı arttıkça vatandaşlık yorgunluğu düzeylerinde de artış yaşandığını ortaya koymuştur. Bu durum, eğitim kurumlarında etkili ve destekleyici liderlik anlayışlarının benimsenmesinin önemini vurgulamakta, yöneticilerin öğretmenlerin vatandaşlık bilincini artıracak liderlik stratejileri geliştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of teachers' perception of toxic leadership on organizational citizenship fatigue was examined. Considering the critical effects of leadership approaches in educational institutions on teachers' job satisfaction and performance, investigating this relationship was deemed important. The primary aim of the study is to determine how the perception of toxic leadership contributes to organizational citizenship fatigue and to examine whether this perception varies based on demographic variables. The research was conducted on teachers working in public and private educational institutions in Ankara, with a sample of 383 individuals selected from the defined population using the simple random sampling method. Data were collected online between September 29 and October 15, 2024, and a total of 437 valid survey forms were used to construct the dataset. The relationships between variables were analyzed using the relational survey model, a quantitative research method, and statistical evaluations were conducted using the SPSS 27.0 software. The findings revealed that the perception of toxic leadership has a significant and positive effect on organizational citizenship fatigue. It was determined that teachers are directly influenced by the leadership styles of their administrators and that as their perception of toxic leadership increases, their level of organizational citizenship fatigue also rises. This highlights the importance of adopting effective and supportive leadership approaches in educational institutions and emphasizes the need for administrators to develop leadership strategies that foster teachers' engagement in organizational citizenship behaviors.