An ecological look at language teacher educator wellbeing in Türkiye
Türkiye bağlamında dil öğretmeni yetiştiricilerinin iyi oluşuna ekolojik bir bakış
  1. Tez No: 961432
  2. Yazar: MEHMET SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÖZBEK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu nitel çalışma, Türkiye'de üniversite bünyesinde görev yapan İngilizce öğretmeni yetiştiricilerinin iyi oluşunu incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada, iyi oluşlarını kolaylaştıran ve engelleyen etkenler ile karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmada sahip oldukları eyleme geçme kapasiteleri (eyleyicilik) üzerinde durulmuştur. Katılımcıların iyi oluşu destekleyici nitelikte bir kurumun sahip olması gereken ideal özelliklere dair görüşleri de incelemiştir. Sekiz katılımcıyla gerçekleştirilen iki turlu görüşmelerden elde edilen veriler, Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemiyle vaka içi analizlere tabi tutulmuş, ardından vakalar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Bulgular, iyi oluşu destekleyen ekolojik etkenlerin karmaşık ve birbirine bağlı bir ağ oluşturduğunu ortaya koymuştur. Bu etkenler arasında öğretmen yetiştirmenin hizmet odaklı yapısı, yapıcı meslektaş ilişkileri, yönetilebilir iş yükü, kurumsal takdir, araştırma başarıları, entelektüel tatmin ve iyimser kişilik yapısı yer almıştır. Buna karşın, baskı kaynaklarının daha yoğun olduğu görülmüştür. Bunlar arasında ağır iş yükü, sahtekarlık sendromu, destekleyici olmayan ve zorlayıcı kurumsal ortamlar (personel eksikliği, değersizlik hissi, güç hiyerarşileri, kıdem eksikliğinden kaynaklı dışlanmışlık duygusu), yurtdışında yaşanan daha tatmin edici deneyimlerle olan vii karşıtlık ve Türkiye'nin sosyopolitik bağlamına ilişkin unsurlar (yetersiz maddi kazançlar, kusurlu eğitim politikaları) yer almıştır. Tüm katılımcılar, kişisel ilgi alanları ve hobilerle uğraşmak, anlamlı sosyal ilişkilerden güç almak, sağlıklı bir işyaşam dengesi kurmaya çalışmak ve duygu düzenleme stratejileri (bilişsel yeniden değerlendirme, dikkat yöneltme, durum seçimi) kullanma yoluyla öz bakım için güçlü bir eyleyicilik sergilemişlerdir. Ayrıca, kapsayıcı, takdir edici, iş birliğine dayalı, şeffaf, adil, esnek, iş yüküne duyarlı ve kaynak açısından zengin kurumsal kültürü olumlu bir kurumun temel özellikleri olarak tanımlamışlardır. Bu bulgular, öğretmen yetiştiricilerinin mesleki işlevselliğini ve gelişimini destekleme konusunda çeşitli çıkarımlara işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study sought to explore the wellbeing of university-based language teacher educators (LTEs) in Türkiye, focusing on the factors that facilitate and inhibit their wellbeing, as well as how they exercise agency for self-care in the face of challenges. The study also investigated LTEs' perspectives on the ideal characteristics of a wellbeing-supportive positive institution. Two rounds of interview data from 8 participants underwent within-case analyses using Interpretative Phenomenological Analysis, followed by a cross-case comparison. The findings revealed a complex web of interconnected ecological factors supporting the wellbeing of LTEs, such as the service-oriented nature of language teacher education, constructive collegial relationships, manageable workload, institutional appreciation, research accomplishments, intellectual fulfillment, and optimistic mindset. Sources of pressure were more substantial, including heavy workload, imposter syndrome, unsupportive and challenging institutional settings (e.g., staff shortages, underappreciation, power hierarchies, feelings of marginalization driven by the lack of seniority), contrast with more fulfilling experiences abroad, and aspects of the wider sociopolitical landscape of Türkiye (e.g., insufficient financial gains, misguided educational policies). All the v participants displayed strong agentic efforts for self-care across personal and professional domains by engaging in personal interests and hobbies, drawing on meaningful social connections, striving for a healthy work-life balance, and using emotion regulation strategies (e.g., cognitive reappraisal, attentional deployment, situation selection) to manage work-related stress. They also identified inclusive, appreciative, collaborative, transparent, fair, flexible, workload-sensitive, and resource-rich workplace cultures as key to positive institutions. Overall, these findings suggest implications on ways to nurture the professional functioning and flourishing of LTEs.