Endokrin bozucu organik fosforlu alev geciktiricilere maruziyetin çocuklarda tiroid disfonksiyon gelişimlerindeki rollerinin araştırılması
Investigating the role of exposure to endocrine disrupting organic phosphorus containing flame retardants on development of thyroid dysfunction among children
- Tez No: 961449
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Organofosfatlı alev geciktiricilere maruziyet sonucu gelişen çeşitli toksik etkiler arasında endokrin bozuklukları ve tiroid bozucu etkiler yer almaktadır. Bu çalışma 5-12 yaş arası çocuklarda organofosfatlı alev geciktiricilere maruziyet ile tiroid disfonksiyonları gelişimi arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Tiroid disfonksiyonu teşhisi konulmuş çocukların (n=86) ve sağlıklı çocukların (n=100) idrar numunelerinde, Ultra-performanslı Sıvı Kromatografisi Kuadrupol Uçuş Zamanlı Kütle Spektroskopisi (LC-Q-TOF-MS) ile bis (2-kloroetil) fosfat (BCEP), bis (2-butoksietil) fosfat (BBOEP), bis (1,3-dikloro-2-propil) fosfat (BDCPP) ve difenil fosfat (DPHP) bileşiklerinin analizi yapılmıştır. 4 metabolitten sadece DPHP ve BBOEP hem kontrol hem de hasta grubundaki çocuklarda tespit edilmiş olup, BCEP analizlerde LOQ değeri altında tespit edilmiştir. BDCPP için ise uygun analiz koşulları sağlanamamıştır. Kontrol grubu DPHP ve BBOEP değerleri ile tiroid disfonksiyonu olan çocuklardan elde edilen değerler karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiksel bir anlamlılık bulunamamıştır (p>0.05). DPHP'nin ölçülebildiği örnek sayısı oranı tiroid hastalarında anlamlı olarak daha yüksektir (p0.05). Çalışma gruplarına uygulanan anketlerden elde edilen bilgiler ile tayini yapılan iki metabolit arasında olabilecek ilişkiler ayrıca çalışmada değerlendirilmiştir. Çalışmamız organofosfatlı alev geciktiricilere maruziyetin tiroid disfonksiyonlarıyla ilişkisinin incelendiği ilk çalışmalardan biri olması ve yurdumuzda çocukların maruziyet düzeylerinin belirlendiği ilk çalışma olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Endocrine disruption and thyroid disrupting effects are toxic effects that occur due to exposure to organophosphate flame retardants. This study was designed to determine potential association between exposure to organophosphate flame retardants and development of thyroid dysfunction among 5-12 years old children. Bis(2-chloroethyl) phosphate (BCEP), bis(2-butoxyethyl)phosphate (BBOEP), bis(1,3-dichloro-2-propyl) phosphate (BDCPP) and diphenylphosphate (DPHP) compounds were analysed in urine samples of children diagnosed with thyroid dysfunction (n=86) and healthy children (n=100) using ultra performance liquid chromatography quadrupole time of flight mass spectrometer (LC-Q-TOF-MS). Out of 4 metabolites, only DPHP and BBOEP were determined in both groups, BCEP were determined below LOQ. Appropriate conditions for analysis of BDCPP could not be achieved. No statistical significance was found when DPHP and BBOEP values obtained from control group and children with thyroid dysfunction was compared (p>0.05). The ratio of number of samples in which DPHP was detected, was significantly higher in thyroid dysfunction group (p0.05). Data obtained from questionnaries administered to the study group and potential associations with the two determined metabolites were further evaluated in the scope of the study. This study holds significance for being one of the initial studies investigating the association between exposure to organophosphate flame retardants and thyroid dysfunction and being the first study determining exposure levels of children in our country.