Diz osteoartritli hastalarda MMP13 geninin DNA, RNA, protein düzeyinde araştırılması ve klinik parametrelerle karşılaştırılması
Investigation of the MMP-13 gene at DNA, RNA, and protein levels in patients with knee osteoarthritis and its comparison with clinical parameters
- Tez No: 961448
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİDE PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Diz osteoartriti (OA), eklem kıkırdağının yıkımıyla karakterize bir hastalık olup, bu süreçte matriks metalloproteinaz-13 (MMP-13) en önemli degradasyon enzimlerinden biridir. Bu çalışmada, diz osteoartritli hastalara uygulanan intraartiküler hyaluronik asit (HA) tedavisinin öncesi ve sonrası dönemlerinde, periferik kan ve sinoviyal sıvı örneklerinden elde edilen moleküler düzeydeki (DNA, RNA ve protein) değişiklikler hem hasta ve sağlıklı kontroller arasında hem de klinik parametreler açısından karşılaştırmalı şekilde analiz edilmiştir. MMP-13 ile ilişkili miR-320a-3p, miR-146a-5p ve miR-27b-3p miRNA'larının ekspresyonu plazmaya kıyasla sinoviyal sıvı örneklerinde daha yüksek bulunmuştur. Protein düzeyinde, plazma MMP-13 düzeyleri tedavi sonrası anlamlı şekilde artarken, sinoviyal sıvı düzeylerinde anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. MMP-13 mRNA ekspresyonu kanda yalnızca sınırlı sayıda örnekte tespit edilebilmiştir. MMP-13 geninin promotor bölgesi -225, -323 ve -343 CpG bölgelerinin metilasyon analizlerinde kandan ve sinoviyal sıvıdan elde edilen DNA örnekleri arasında belirgin bir fark saptanmamıştır. MMP-13 rs2252070 varyantı analizleri daha geniş örneklem grubuyla çalışılmış ve A alelinin hasta grubunda G aleline göre anlamlı şekilde daha az sıklıkta bulunduğu belirlenmiştir. Klinik ölçütlerde (VAS, WOMAC, Lequesne indeks) anlamlı iyileşmeler elde edilmesine rağmen, bu skorlarla biyolojik belirteçler arasında güçlü korelasyonlar saptanmamıştır. MMP-13'ün DNA, RNA ve protein düzeyinde; ayrıca periferik kan ve sinoviyal sıvı örnekleri üzerinden, karşılaştırmalı olarak birlikte incelendiği kapsamlı bir insan çalışması literatürde bulunmamaktadır. Bu yönüyle çalışmamız, diz osteoartriti alanına çok boyutlu ve özgün bir katkı sunmaktadır. Bu alanda yapılacak daha geniş örneklemli ve uzun dönemli takip verilerine sahip çalışmalar, MMP-13'ün diz OA patogenezindeki rolünün moleküler düzeyde kapsamlı biçimde anlaşılması ve klinik anlamda değerlendirilebilecek potansiyel bir belirteç olup olmadığının netleştirilmesi açısından değerli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Knee osteoarthritis (OA) is characterized by the degradation of articular cartilage, with matrix metalloproteinase-13 (MMP-13) being one of the key catabolic enzymes involved in this process. In this study, molecular-level changes (DNA, RNA, and protein) were comparatively analyzed between OA patients and healthy controls, as well as in relation to clinical parameters, using peripheral blood and synovial fluid samples obtained before and after intra-articular hyaluronic acid (HA) treatment. The expression levels of MMP-13–related miRNAs—miR-320a-3p, miR-146a-5p, and miR-27b-3p—were found to be higher in synovial fluid than in plasma. At the protein level, plasma MMP-13 levels significantly increased after treatment, while no significant change was observed in synovial fluid. MMP-13 mRNA expression was detectable only in a limited number of blood samples. DNA methylation analysis of CpG sites at -225, -323, and -343 in the MMP-13 promoter region revealed no significant differences between blood- and synovial fluid–derived DNA. In a larger sample size, the MMP-13 rs2252070 variant showed that the A allele was significantly less frequent in patients compared to the G allele. Despite significant improvements in clinical scores (VAS, WOMAC, Lequesne index), no strong correlations were found with molecular biomarkers. This study provides a comprehensive and novel contribution by evaluating MMP-13 at DNA, RNA, and protein levels in parallel. Further large-scale and longitudinal studies are needed to better understand its molecular role in OA and assess its potential as a clinical biomarker.