Tavşan kulağı hipertrofik skar modelinde CORM-A1 & CORM-3'ün etkilerinin triamsinolon ile karşılaştırılması
Comparison of the effects of CORM-A1 & CORM-3 with triamcinolone in the rabbit ear hypertrophic scar model
  1. Tez No: 961450
  2. Yazar: CAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARABAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Karbon monoksit (CO) uzun yıllardır inhaler toksik bir gaz olarak görülürken son çalışmalarda aynı zamanda hücre içi birçok yolakta mediatör olarak görev yapan bir molekül olarak da gösterilmiştir. Anti-inflamatuvar, anti-hipertansif, anti-oksidan ve anti-tümoral etkileri gibi birçok etkisinin yanında anti-fibrotik etkisi de çalışmalarda gösterilen CO'nun bu etkilerinden faydalanmak amaçlı CORM (Carbon Monoxide Releasing Molecule)'lar yani CO salan moleküller oluşturmuş ve literatürde farklı çalışmalarda kullanılmıştır. Daha önce CORM moleküllerinin ve sağladıkları CO'nun kardiyak, renal ve pulmoner sistem üzerinde anti-fibrotik özellikleri gösterilmiş fakat hipertrofik skar ve keloid gibi patolojik yara iyileşmelerinde hiç çalışılmamıştır. Çalışmamızda literatürde ilk defa hipertrofik skar tedavisinde CORM-A1 ve CORM-3'ün farklı dozlarının etkileri incelenmiş ve sonuçlar CO salınımı yapmayan inaktif CORM'lar ile yani iCORM'lar, distile su (DS) ve tedavi uygulanmamış grup (TUG) ile karşılaştırılmış ve ayrıca klinik uygulamada en çok kullandığımız triamsinolon asetonid (TAC) ile de kıyaslanmıştır. Makroskopik inceleme, gen analizi ve immünohistokimya incelemeler sonucunda CORM-3 için 1 mg/0,1 ml ve CORM-A1 için 0,25 mg/0,1 ml dozlarının TAC'a benzer sonuçlar verdiği ve hipertrofik skar tedavisinde alternatif bir tedavi ajanı olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. En uygun ve etkin dozun bulunması için daha fazla denek hayvanı içeren daha büyük prospektif çalışmaların yapılabileceği de bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While carbon monoxide (CO) has been considered an inhaled toxic gas for many years, recent studies have also shown it to be a molecule that acts as a mediator in many intracellular pathways. CO has been shown to have anti-inflammatory, anti-hypertensive, anti-oxidant, anti-tumoral and anti-fibrotic effects, and CORMs (CO Releasing Molecules) have been created to benefit from these effects and have been used in many studies in the literature. CORM molecules and the CO they release have previously been shown to have anti-fibrotic properties on the cardiac, renal and pulmonary systems, but they have never been studied in pathological wound healing such as hypertrophic scars and keloids. In our study, for the first time in the literature, the effects of different doses of CORM-A1 and CORM-3 were investigated in the treatment of hypertrophic scars and the results were compared with inactive CORMs (iCORMs) that do not release CO, distilled water (DW) and the untreated group (UTG) and also with triamcinolone acetonide (TAC), which we use most in clinical practice. As a result of macroscopic examination, genetic analysis and immunohistochemistry studies, it was shown that doses of 1 mg/0.1 ml for CORM-3 and 0.25 mg/0.1 ml for CORM-A1 gave similar results to TAC and could be used as an alternative to TAC in the treatment of hypertrophic scars. It has been also suggested that further prospective studies including more animal models can be conducted to find the most appropriate and effective dose.