Genç yetişkinlerde üst ekstremite egzersiz kapasitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting upper extremity exercise capacity in young adults
- Tez No: 961469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREFE NUR KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, 6 Dakika Pegboard ve Ring Testi (6PBRT) kullanılarak genç erişkinlerde üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesinin klinik belirleyicilerini araştırmayı amaçlamıştır. Kesitsel tipteki bu çalışma, 46 kadın ve 34 erkek olmak üzere toplam 80 genç erişkin (yaş ortalaması: 22 yıl) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi 6PBRT ile değerlendirilmiştir. Ek değerlendirmeler arasında üst ekstremite fonksiyonunu ölçmek için Quick Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand ölçeği; üst ekstremite ve el kavrama kuvveti için dijital dinamometre; solunum kas kuvveti için ağız basıncı cihazı; ve solunum kas dayanıklılığı için inspiratuar kas eğitimi cihazı kullanılmıştır. Kor kas dayanıklılığı, gövde fleksör testi, gövde ekstansör testi (Sorensen testi) ve bilateral yan plank testleri ile değerlendirilirken, derin core kas aktivasyonu basınç biofeedback cihazı ile ölçülmüştür. Üst ekstremite denge testi için Üst Çeyrek Y Denge Testi, yaşam kalitesi için SF-12 Kısa Form Sağlık Anketi ve fiziksel aktivite düzeyi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form) kullanılmıştır. 6PBRT halka sayısına etki edebileceği düşünülen faktörler ile 6PBRT skoru arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla yapılan korelasyon analizinin sonucun solunum kas kuvveti ile anlamlı korelasyonlar görülmüştür. 6PBRT skoru ile MIP arasında r=0,341 , p = 0.013), MEP ile r=0,417 (p = 0.002), dominant taraf lateral köprü testi ile r=0,345 (p = 0.012) ve non-dominant dirsek fleksiyon kas kuvveti ile r = 0.352, (p = 0.008) düzeyinde pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Diğer faktörler ile 6PBRT skoru arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Yapılan regresyon analizinde yalnızca MEP değişkeninin, 6PBRT skorundaki varyansın %17.4'ünü açıkladığı belirlenmiştir (R² = 0.174, F=10.527, p = 0.002). Maksimal ekspiratuar basınç (MEP), fonksiyonel üst ekstremite performansında en önemli klinik belirleyici olarak öne çıkmış ve solunum kas kuvvetinin kritik rolünü vurgulamıştır. Bu bulgular, solunum kas kuvveti değerlendirmelerinin ve hedefe yönelik müdahalelerin klinik ve rehabilitasyon uygulamalarında üst ekstremite fonksiyonelliğini optimize etmek için önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the clinical determinants of upper extremity functional exercise capacity in young adults, assessed using the 6-Minute Pegboard and Ring Test (6PBRT). A cross-sectional study was conducted with 80 young adults (46) women, 34 men; mean age: 22 years). Upper extremity functional exercise capacity was evaluated using the 6PBRT. Additional assessments included the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand scale for upper extremity function; a digital dynamometer for upper extremity and hand grip strength; a mouth pressure device for respiratory muscle strength; and an inspiratory muscle training device for respiratory muscle endurance. Core muscle endurance was evaluated using the trunk flexor test, trunk extensor (Sorensen) test, and bilateral side bridge tests, while deep core muscle activation was assessed using a pressure biofeedback unit. The Upper Quarter Y Balance Test was used to measure upper extremity balance, the SF-12 Short Form Health Survey for quality of life, and the International Physical Activity Questionnaire (Short Form) for physical activity level. Correlation and regression analyses were performed to identify significant predictors of 6PBRT performance. The 6PBRT performance showed significant correlations with respiratory muscle strength, including maximal inspiratory pressure (MIP) (r = 0.341, p = 0.013) and maximal expiratory pressure (MEP) (r = 0.417, p = 0.002). Among core endurance measures, significant correlations were observed with dominant side lateral bridge (r = 0.345, p = 0.012), and non-dominant elbow flexion muscle strength (r = 0.352, p = 0.008). However, multiple regression analysis revealed that only maximal expiratory pressure (MEP) was an independent predictor of 6PBRT performance, accounting for 17.4% of the variance (R² = 0.174, F=10.527, p = 0.002). The 6-Minute Pegboard and Ring Test is a reliable tool for assessing upper extremity functional exercise capacity in young adults. In regression analyses maximal expiratory pressure (MEP) emerged as the most significant clinical determinant, emphasizing the critical role of respiratory muscle strength in functional upper extremity performance. These findings highlight the importance of incorporating respiratory muscle strength assessments and targeted interventions in clinical and rehabilitative practices to optimize upper extremity functionality.