Hastanemizde gram pozitif bakterilere bağlı gelişen bakteriyemilerin değerlendirilmesi
Evaluation of bacteremia caused by gram-positive bacteria
- Tez No: 961472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASİP KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi'nde klinik servislerde ve yoğun bakım ünitelerinde yatarak takip edilen ve kan kültürlerinde Staphylococcus aureus (S. aureus), Enterococcus faecium (E. faecium) ve Enterococcus faecalis (E. faecalis) üremesi saptanan hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri ile uygulanan antimikrobiyal tedaviler ve mortalite oranları değerlendirilmiştir. Retrospektif olarak planlanan bu çalışmaya 01.01.2019 ile 26.05.2023 tarihleri arasında hastaneye yatırılan 475 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %51,2'si yoğun bakımda, %48,8'i klinik servislerde takip edilmiştir. En sık saptanan etken S. aureus olup, E. faecium ve E. faecalis bunu takip etmiştir. Olguların %92'sinde en az bir komorbidite mevcut olup, en yaygın görülen hastalıklar diyabetes mellitus, periferik arter hastalığı ve solid tümörlerdir. Ampirik antibiyotik tedavisinde en sık karbapenemler ve glikopeptidler tercih edilmiştir. İzole edilen suşlara yönelik yapılan mikrobiyolojik analizlerde, özellikle E. faecium suşlarında antibiyotik direncinin belirgin olduğu görülmüştür. Buna karşın, MRSA oranlarının literatürde bildirilen birçok çalışmaya göre daha düşük seviyelerde olduğu saptanmıştır. Mortalite oranlarına bakıldığında, 28. günde tüm nedenlere bağlı en yüksek ölüm oranı E. faecium (%54,5) bakteriyemisine sahip hastalarda saptanmıştır. Bu yüksek oran, hastaların yaşlı, çoklu komorbiditeli olması ve yoğun bakım ihtiyacının daha fazla olmasına bağlanmıştır. Sonuç olarak, çalışmamız gram pozitif bakteriyemilerin hala belirli oranda görülmeye devam ettiğini, özellikle dirençli etkenlerin ampirik tedavi ve yakın takibinin büyük önem taşıdığını, ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the demographic, clinical, and laboratory characteristics, antimicrobial treatments, and mortality rates of patients who were hospitalized in clinical wards and intensive care units at Eskişehir Osmangazi University Hospital and had positive blood cultures for Staphylococcus aureus (S. aureus), Enterococcus faecium (E. faecium), and Enterococcus faecalis (E. faecalis) were evaluated. This retrospective study included 475 patients who were hospitalized between January 1, 2019, and May 26, 2023. Of these patients, 51.2% were monitored in intensive care units, while 48.8% were followed in clinical wards. The most frequently isolated microorganism was S. aureus, followed by E. faecium and E. faecalis. At least one comorbidity was present in 92% of the cases, with diabetes mellitus, peripheral arterial disease, and solid tumors being the most common. Carbapenems and glycopeptides were the most frequently preferred agents in empirical antibiotic therapy. Microbiological analyses of the isolated strains revealed notable antibiotic resistance, especially in E. faecium isolates. However, the rate of MRSA was found to be lower than those reported in many studies in the literature. In terms of mortality, the highest all-cause mortality rate on day 28 was observed in patients with E. faecium bacteremia (54.5%). This high rate was attributed to the patients' advanced age, multiple comorbidities, and greater need for intensive care. In conclusion, our study demonstrates that gram-positive bacteremias still occur to a certain extent and highlights the critical importance of empirical treatment and close monitoring, particularly in infections caused by resistant organisms.