Okul öncesi öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeyi düzenlemeleri ile riskli oyun değerlendirmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' organisation of out-of-school learning and risky play assessments
- Tez No: 961473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BETÜL KÖLEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Eğitim, doğum ile başlayıp, tüm hayatta sürekliliğini gösteren bir süreçtir. Eğitim, yalnızca okullardan ibaret olmayacak kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Okul dışı ortamlar, sınıf içerisindeki etkinliklerin, dört duvarın dışına çıkabilmesini sağlayan ortamlardır. Dış mekânda planlanan etkinliklerde risk alma durumu da önemli olmaktadır. Çocukların zamanının çoğunu oyun oynayarak geçirdiği okul öncesi dönem, oyunların özelliği dolayısıyla risk almayı, problem çözmeyi de içermektedir. Çevrelerini deneyimleme arzusu içinde olan çocuklar, bunu gerçekleştirirken, sınırlarını test ederek, risk alma çabası içine girmektedirler. Eğitimde karar verici rolün, öğretmende olması dolayısıyla, riskli oyunla ilgili görüşlerinin, yaklaşımlarının incelenmesi ve öğretmen davranışlarının, doğal ortamda gözlemlenmesi, uygulamalarına yönelik daha doğru fikirler edinilebilmesi açısından önemlidir. Bu çalışma, okul öncesi öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeyi düzenlemeleri ile riskli oyun değerlendirmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Örneklem grubu kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmaya 228 kadın 32 erkek olmak üzere toplam 260 öğretmen katılmıştır. Çalışmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ''Demografik Bilgi Formu'', Bolat ve Köroğlu tarafından 2020 yılında geliştirilen ''Okul Dışı Öğrenme ve Okul Dışı Öğrenmeyi Düzenleme Ölçeği'' ve Karaca ve Uzun tarafından 2020 yılında geliştirilen ''Okul Öncesi Öğretmenleri İçin Erken Çocukluk Riskli Oyun Değerlendirme Aracı- Öğretmen Formu'' ile toplanmıştır. Veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sosyodemografik sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem t-test, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde One-Way ANOVA uygulanmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini görmek üzere doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Okul Dışı Öğrenmeyi Düzenleme Ölçeği ile Erken Çocukluk Riskli Oyun Değerlendirme Aracı-Öğretmen Formu toplam puanları arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu durum, okul öncesi öğretmenlerin okul dışı öğrenmeyi düzenleme süreçleri ile çocukların riskli oyunlarına ilişkin algıları arasında sınırlı fakat anlamlı bir ilişkinin varlığını göstermektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda yapılacak diğer araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is a process that begins at birth and continues throughout life. Education encompasses a wide range of activities that go beyond schools. Out-of-school environments are places that allow classroom activities to extend beyond the four walls of the classroom. Taking risks is also important in activities planned outdoors. The pre-school period, during which children spend most of their time playing, involves risk-taking and problem-solving due to the nature of play. Children, who are eager to experience their surroundings, test their limits and engage in risk-taking behaviour while doing so. Since teachers play a decisive role in education, it is important to examine their views and approaches to risky play and to observe their behaviour in a natural environment in order to gain a more accurate understanding of their practices. This study was conducted using a correlational survey model, one of the quantitative research methods, with the aim of examining the relationship between preschool teachers' organisation of out-of-school learning and their assessment of risky play. The sample group was determined using the convenience sampling method. A total of 260 teachers, including 228 women and 32 men, participated in the study. The data were collected using the 'Demographic Information Form' developed by the researcher, the 'Out-of-School Learning and Out-of-School Learning Organisation Scale' developed by Bolat and Köroğlu in 2020 and the 'Early Childhood Risky Play Assessment Tool for Preschool Teachers - Teacher Form' developed by Karaca and Uzun in 2020. The data were analysed using the SPSS-27 programme. A frequency table was created for sociodemographic questions. To determine differences in group means for variables, an independent samples t-test was applied for two-group variables, and a one-way ANOVA was applied for three or more groups. Pearson correlation analysis was applied to determine the direction and strength of the relationship between the scales. Linear regression analysis was applied to examine the effect of the independent variable on the dependent variable. As a result of the analyses, a positive and weakly significant relationship was found between the total scores of the Out-of-School Learning Regulation Scale and the Early Childhood Risky Play Assessment Tool-Teacher Form. This indicates that there is a limited but significant relationship between preschool teachers' perceptions of out-of-school learning regulation processes and children's risky play. Recommendations have been made for further research based on the findings obtained.