Ergenlerin şiddete yönelik tutumları ile annenin belirsizliğe tahammülsüzlüğü arasındaki ilişkide babanın belirsizliğe tahammülsüzlüğünün aracı rolü
The mediating role of the father's intolerance of uncertainty i̇n the relationship between adolescents' attitudes toward violence and the mother's intolerance of uncertainty
  1. Tez No: 961483
  2. Yazar: EDA ASLAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ergenlerde şiddete yönelik tutum ile annenin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide babanın belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyinin aracı rolünü test etmektir. Çalışma grubu, Sakarya'nın Akyazı ve Hendek ilçeleri ile Ankara'nın Mamak bölgesinde seçilen 201 kadın ve 110 erkek olmak üzere toplam 311 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Ergenlerin şiddet tutumlarını ölçmek için“Ergenlerin Şiddete Yönelik Tutumları Ölçeği”, ebeveynlerin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyini tespit etmek içinse“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”kısa formu kullanılmıştır. Araştırmada, ergenlerin şiddete yönelik tutumları ile anne ve babanın belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, ergenlerin şiddet tutumlarının cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız örneklem t-testi, sınıf düzeyine göre farklılaşma ise ANOVA ile incelenmiştir. Ergenlerde şiddete yönelik tutum ile annenin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi arasındaki ilişkide babanın belirsizliğe tahammülsüzlüğünün aracı rolünün incelenmesi ise AMOS yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, ergenlerde şiddete yönelik tutum hem anne hem de baba belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleriyle pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki içerisinde olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlara göre şiddete yönelik tutumlar, cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Erkek öğrencilerin şiddete yönelik onaylayıcı tutumlarının kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Sınıf düzeyi değişkenine yönelik bulgular ise öğrencilerin şiddete yönelik tutumlarının öğrenim gördükleri sınıfa göre anlamlı biçimde farklılaştığını göstermektedir. 9. sınıf ile 10. sınıfta bulunan öğrenciler arasında bir farklılaşma yokken, 9. sınıf öğrencilerinin şiddeti benimseme düzeylerinin 11. ve 12. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. AMOS ile gerçekleştirilen yol analizi, babanın belirsizliğe tahammülsüzlüğünün, anne belirsizliğe tahammülsüzlük ile ergenin şiddete yönelik tutumu arasındaki ilişkide aracı bir rol oynadığını göstermiştir. Sonuç olarak, ebeveynlerin belirsiz durumlarla baş etme becerilerindeki yetersizlik, ergenlerin şiddeti normalleştirme eğilimlerini artıran önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Elde edilen bulgular, alan yazını ile tartışılarak, araştırma sonuçlarına ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between adolescents' attitudes toward violence and the mother's level of intolerance of uncertainty, and to test the mediating role of the father's intolerance of uncertainty in this relationship. The study group consists of a total of 311 high school students—201 female and 110 male—selected from the Akyazı and Hendek districts of Sakarya and the Mamak district of Ankara. To measure adolescents' attitudes toward violence, the“Adolescents' Attitudes Toward Violence Scale”was used, while the parents' levels of intolerance of uncertainty were assessed using the short form of the“Intolerance of Uncertainty Scale.”To determine the relationship between adolescents' violent attitudes and the levels of intolerance of uncertainty in mothers and fathers, a correlation analysis was conducted. In addition, an independent samples t-test was employed to examine whether adolescents' attitudes toward violence differed by gender, while an ANOVA was used to assess differences by grade level. The mediating role of the father's intolerance of uncertainty in the relationship between the mother's intolerance of uncertainty and adolescents' attitudes toward violence was tested using the AMOS software through path analysis. The results of the study revealed that adolescents' attitudes toward violence were positively and moderately associated with both maternal and paternal levels of intolerance of uncertainty. Findings also indicated a significant difference in violent attitudes based on gender: male students demonstrated more approving attitudes toward violence compared to female students. In terms of grade level, the results showed that attitudes toward violence significantly varied depending on the students' grade. While no significant difference was observed between students in grades 9 and 10, it was found that ninth-grade students exhibited a higher tendency to endorse violence compared to those in grades 11 and 12. The path analysis conducted via AMOS confirmed that the father's intolerance of uncertainty plays a mediating role in the relationship between the mother's intolerance of uncertainty and the adolescent's attitude toward violence. In conclusion, the findings suggest that parental difficulties in coping with uncertain situations constitute a significant factor contributing to adolescents' tendency to normalize violence. The results are discussed in light of the existing literature, and suggestions are offered for future research and practice.