Okul öncesi çocukların öz düzenleme becerileriyle ebeveynlerinin dijital ve paylaşan ebeveynlik eylemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool children's self-regulation skills and their parents' digital and shared parenting activities
- Tez No: 961482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Okul öncesi çocukların öz düzenleme becerileriyle ebeveynlerinin dijital ve paylaşan ebeveynlik eylemleri arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışma korelasyonel araştırma deseninde planlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ili Kayapınar, Bağlar ve Yenişehir ilçelerindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokuluna devam eden 60-72 ay aralığındaki 143 kız 183 erkek olmak üzere toplam 324 çocuğun ebeveynleri ve öğretmenlerinin algısı oluşturmaktadır. Araştırmada çocuklara ait demografik bilgileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların öz düzenleme becerilerini ölçmek için“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”, ebeveynlerin dijital tutumlarını ölçmek için“Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği”ve paylaşan ebeveynlik eylemlerini ölçmek için“Paylaşan Ebeveynlik ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme araçlarından elde edilen veriler paket programa aktarılarak analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre çocukların öz düzenleme becerileri ile ebeveynlerin dijital ebeveynlik ve paylaşan ebeveynlik eylemleri arasında ilişki olduğu ortaya konmuştur. Ebeveynlerin dijital ebeveynlik düzeyleri arttıkça çocukların öz düzenleme becerilerinin artma eğilimin de olduğu gözlemlenirken ebeveynlerin paylaşan ebeveynlik eylemlerinin, çocukların öz düzenleme becerilerinin negatif yönde etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırma bulgularına göre dijital ebeveynlik tutumları ve alt boyutlarının öz düzenleme becerileri ile arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanırken paylaşan ebeveynlik eylemleri ve alt boyutları ile öz düzenleme becerileri arasında anlamlı negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Paylaşan ebeveynlik ölçeğinin, paylaşım davranışı alt boyutunun öz düzenleme becerileri ölçeğinin kontrol davranışları alt boyutunu negatif yönde anlamlı yordadığı ve sosyal karşılaştırma alt boyutunun öz düzenleme becerilerini negatif yönde anlamlı yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca dijital ebeveynlik tutumlarının öz düzenleme becerilerini pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı saptanmıştır. Araştırma bulguları alan yazındaki araştırma sonuçları ile tartışılarak, araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the relationship between preschool children's self-regulation skills and their parents' digital and shared parenting practices, was designed using a correlational research design. The research population consists of the perceptions of parents and teachers of 324 children (143 girls and 183 boys) aged 60-72 months, attending independent preschools affiliated with the Ministry of National Education in the Kayapınar, Bağlar, and Yenişehir districts of Diyarbakır province during the 2024-2025 academic year. The study used a“Personal Information Form”to collect children's demographic information, the“Self-Regulation Skills Scale”to measure children's self-regulation skills, the“Digital Parenting Attitude Scale”to measure parents' digital attitudes, and the“Shared Parenting Scale”to measure shared parenting practices. Data obtained from the measurement tools used in the study were transferred to a software package and analyzed. The findings of the analyses revealed a relationship between children's self-regulation skills and their parents' digital and shared parenting practices. As parents' digital parenting levels increase, children's self-regulation skills tend to increase, while parents' participatory parenting practices negatively impact children's self-regulation skills. Research findings indicate a significant and positive relationship between digital parenting attitudes and their sub-dimensions and self-regulation skills, while a significant and negative relationship exists between participatory parenting actions and their sub-dimensions and self-regulation skills. The sharing behavior sub-dimension of the participatory parenting scale significantly negatively predicted the controlling behaviors sub-dimension of the self-regulation skills scale, and the social comparison sub-dimension significantly negatively predicted self-regulation skills. Furthermore, digital parenting attitudes were found to significantly positively predict self-regulation skills. The research findings are discussed with the results of research in the literature, and recommendations are presented for researchers and practitioners.