İşletmelerin finansal başarısızlığında çalışma sermayesi yönetiminin rolünün oranlar yardımıyla tesbiti ve ampirik bir araştırma
The Determination of the role of working capital management in the financial failure of business through ratios and empirical research
  1. Tez No: 96149
  2. Yazar: MURAT KİRACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNEVVER YILANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞLETMELERİN FİNANSAL BAŞARISIZLIĞINDA ÇALIŞMA SERMAYESİ YÖNETİMİNİN ROLÜNÜN ORANLAR YARDIMIYLA TESBİTİ VE AMPİRİK BİR ARAŞTIRMA Araştırma Görevlisi Murat KİRACI işletme Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran, 2000 Danışman : Doç Dr. Münevver YILANCI işletmelerin yaşamlarını sürdürmeleri kısa vadeli varlıklarını ve borçlarını verimli ve etkin bir biçimde yönetebilmelerine bağlıdır. İşletmenin amaçları doğrultusunda yönetilmeyen varlıklar ve kaynaklar sonucunda başarısızlık durumları ortaya çıkar. İşletmenin iflasıyla sonuçlanabilecek bir başarısızlığın başta işletmeye, ülke ekonomisine ve topluma büyük bir maliyeti vardır, işletmelerin finansal başarısız olarak nitelendirilmesinde kısa vadeli varlıkları ve borçlarının yönetiminin diğer bir deyişle çalışma sermayesi yönetiminin zayıflığı yatmaktadır. Çalışma sermayesinin yönetimi, işletmelerin finansal başarısız olmalarında en önemli etkenlerden biridir. İşletmelerin finansal başarısızlığıyla çalışma sermayesi yönetimi arasındaki kuvvetli bir ilişki vardır. Bu ilişkinin ortaya çıkarılmasında finansal oranlar faydalı bir araçtır. Araştırmada, finansal oranlar yardımıyla ülkemizdeki Sermaye Piyasası' Kanununa tabi işletmelerin finansal başarısızlığında çalışma sermayesi yönetiminin rolünün olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill THE ABSTRACT OF THE POSTGRADUATE THESİS THE DETERMINATION OF THE ROLE OF WORKING CAPITAL MANAGEMENT IN THE FINANCIAL FAILURE OF BUSINESS THROUGH RATIOS AND AN EMPIRICAL RESEARCH Research Asistant Murat KİRACI Major Branch Business The Institute of Social Sciences The Osmangazi University Haziran, 2000 Advisor : Associate Professor. Dr. Münevver YILANCI Firms survival depends on their abilty to manage short term assets and liabilities productively and efficiently. Failure situation appears because of assets and sources that are not managed in accordance with objectives of the firm. There is a big cost of a failure that can be reason of business bankruptcy such as firms national economics. The qualification of business as financially failed depends on weakness of working capital management. Working capital management, is one of the most important factors in business financial failures. There is a strong relationship between business financial failure and working capital management. Financal ratios are useful tools for revealing this relationsihp. In research it is tried to determine whether there is a role of working capital management on the financial failure of firms which are dependent on the SPK.