Ekonomik kalkınma'da kadın istihdamı : Türkiye örneği
Women's employment in economic development: The case of Türkiye
- Tez No: 961497
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliği ve toplumsal refahın artırılması açısından kritik bir öneme sahip olan kadın istihdamını, Türkiye örneği üzerinden derinlemesine incelemeyi amaçlamıştır. Kadınların iş gücüne katılımı, yalnızca ekonomik büyümenin bir unsuru olarak değil, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, sosyal adaletin tesisi ve kalkınmanın geniş tabanlı bir yapıya kavuşması için vazgeçilmez bir gereklilik olarak değerlendirilmiş fakat Türkiye, kadın istihdamı açısından küresel standartların gerisinde kalmakta ve kadınların ekonomik hayata tam katılımının önündeki yapısal sorunlarla mücadele etmektedir. Çalışmada kadın istihdamı ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişki çok boyutlu bir perspektifle ele alınmıştır. Türkiye'de kadın istihdamının tarihsel süreçteki gelişimi, bölgesel ve sektörel farklılıklar, kadınların iş gücüne katılım oranları ve bu oranların ekonomik kalkınmaya etkileri kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışma, literatür taraması yöntemine dayanmış olup kadın istihdamı üzerine yapılan akademik çalışmalar, ulusal ve uluslararası raporlar, istatistiksel veriler ve yasal düzenlemeler detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranlarının halen arzu edilen seviyeye ulaşmadığını ve kadın istihdamının önündeki temel engellerin toplumsal, kültürel ve yapısal faktörlerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bu faktörlerin kadınların iş gücüne entegrasyonunu sınırlandırdığı ve ekonomik kalkınma süreçlerinde aktif rol almalarını zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Çalışmanın, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekonomik kalkınma arasındaki bağın daha iyi anlaşılmasına katkı sağladığı ve bu alandaki farkındalığın artırılmasına vesile olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The employment of women is of critical importance for the sustainability of economic development and the increase of social welfare; this study will deeply discuss it by taking the example of Turkey. So far, not only has participation in the workforce been evaluated within the context of economic growth but also as a necessary requirement in maintaining equality between genders, establishing social justice, and accomplishing a broad-based structure for development. However, Turkey lags behind global standards in terms of women's employment and struggles with structural problems that prevent women's full participation in economic life. The relationship between women's employment and economic development is addressed in the study from a multidimensional perspective. Historical development of women's employment in Turkey, regional and sectoral differences, participation of women in the workforce, and the effects of these rates on economic development were comprehensively analyzed. In this study, the method of literature review was preferred, and national and international reports, statistical data, and legal regulations related to women's employment were examined in detail. The study's results showed that, to date, the participation of women in employment in Turkey has not reached the expected level, and the primary factor preventing women's employment is rooted in social, cultural, and structural aspects. These factors were determined to reduce women's participation in the labor force and render them unable to take an active part in the economic development processes. Presumably, this research contributes to a better understanding of the linkage between gender equality and economic development and increases awareness in this respect.