STEM eğitiminin 4. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki öğrenci motivasyonuna ve çevre tutumuna yönelik etkisi
The contribution of the STEM program to the student motivation, science literacy, and environmental attitude of 4th grade students in the science course
  1. Tez No: 961514
  2. Yazar: SİNEM GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE YABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
STEM eğitimi ilköğretim fen bilimleri dersi ile ilişkilendirilen etkili bir öğrenme aracı olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırma; İlköğretim 4. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde uygulanan STEM projelerinin öğrenci motivasyonuna ve çevre tutumuna yönelik becerileri üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın çalışma grubu 42 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma grubunda fen bilimleri dersi içeriğine STEM eğitimi ilave edilmiştir. Dersler 8 ders saati süre boyunca araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Bu araştırma; fen bilimleri dersinde uygulanan STEM eğitiminin 4. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi motivasyonuna ve çevre tutumuna etkisini belirlemeye yönelik nicel bir araştırmadır. Yapılan araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test tek gruplu araştırma modeline göre tasarlanmıştır. Alınan izinler çerçevesinde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Beykoz ilçesinde bulunan bir özel okulun ilkokulunda fen bilimleri dersinde uygulanan STEM eğitiminin 4. sınıf öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonu ve çevre tutumu üzerindeki etkisini belirlemeye ilişkin olarak; EK.1 Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği, EK.2 Çevre Tutumu Ölçeği belirlenen 8 ders saati süre içerisinde tamamlanmıştır. Sonuç olarak, STEM projelerini fen bilimleri dersinde uygulamanın proje tabanlı öğrenme fırsatları sunarak, öğrencilerin bilimle olan bağlarını güçlendirdiği gözlemlenmiştir. İlköğretim 4. sınıf öğrencilerinin fen dersinde motivasyonlarını artırmanın yanı sıra öğrencilerin çevre tutumları üzerinde de olumlu yönde değişiklik görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The STEM program is considered an effective learning tool in elementary science education. This research aims to evaluate the impact of STEM projects applied in the 4th-grade elementary science lessons on students' motivation, science literacy, and environmental attitude skills. The study group of this research consists of 42 students. The STEM program has been incorporated into the science lessons for the study group. The lessons were conducted by the researcher over a period of 8 weeks. This research is a quantitative study aimed at determining the impact of STEM projects applied in science lessons on the motivation, science literacy, and environmental attitude of 4th-grade students. The research is designed according to the pre-test and post-test single-group research model, one of the quantitative research methods. In accordance with the permissions, during the 2024-2025 academic year, STEM projects applied in the science lessons at an elementary school in the Beykoz district of Istanbul were implemented to determine their effect on the 4th-grade students' motivation toward science learning, science literacy, and environmental attitude. The study was conducted over an 8-week period using the Science Learning Motivation Scale (Appendix 1) and the Environmental Attitude Scale (Appendix 2). As a result, it was observed that implementing STEM projects in science lessons, by providing project-based learning opportunities, strengthened students' connection with science. In addition to increasing the motivation of 4th-grade elementary students in science lessons, a significant difference was also observed in their environmental attitude.