Altıncı sınıf çarpanlar ve katlar konusunun öğretiminde öğrenme amaçlı yazma aktivitelerinin etkililiği
The effectiveness of writing activities for learning purposes in teaching the subject of factor and multiple concept in 6th grade
  1. Tez No: 961513
  2. Yazar: MUSTAFA YAKUP BARUTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı öğrenme amaçlı yazma aktivitelerinin öğrencilerin çarpanlar ve katlar kavramını öğrenmeleri, motivasyonları, sınıf içi etkinliklere katılımları üzerindeki etkisini incelemek ve bu aktivitelerle gerçekleştirilen uygulamalara ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemektir. Yöntem: Karma bir yaklaşımla yürütülen bu çalışmada nicel kısım için ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel kısımda ise, öğrencilerin öğrenme amaçlı yazmaya ilişkin görüşlerini almak amacıyla durum çalışması uygulanmıştır. Çalışma 30 (DG=15, KG=15) altıncı sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Deney grubundaki öğrenciler matematik derslerinde hikâye ve poster hazırlama aktiviteleri gerçekleştirmiş; kontrol grubunda ise mevcut matematik dersi öğretim programı yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Çarpanlar ve Katlar Kavram Öğrenme Testi, Matematik Motivasyon Ölçeği, Sınıf İçi Etkinlik Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Kavram testi, motivasyon ölçeği ve sınıf içi etkinlik ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmış; deney grubundan gönüllü öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Veriler bağımlı ve bağımsız örneklem t-testleri ile analiz edilip, nitel veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, kavram testi, matematik motivasyon ölçeği ve sınıf içi etkinlik ölçeği son test puanlarının deney grubu lehine anlamlı biçimde farklılaştığını göstermektedir. Bu bulgu, öğrenme amaçlı yazma aktivitelerinin öğrencilerin kavramsal öğrenmelerine, motivasyon düzeylerine ve sınıf içi etkinliklere katılımlarına olumlu katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca deney grubundaki gönüllü öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda, öğrencilerin yazma etkinliklerine yönelik olumlu tutumlar sergiledikleri ve bu etkinliklerin kavramsal öğrenme sürecine anlamlı katkılar sunduğu belirlenmiştir. Sonuçlar: Çalışma sonuçları, öğrenme amaçlı yazma aktivitelerinin öğrencilerin çarpanlar ve katlar konusundaki kavramsal öğrenmelerini desteklediğini, matematik motivasyonlarını anlamlı düzeyde artırdığını ve sınıf içi etkinliklere katılımlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca bu aktivitelerin, öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişimleri üzerinde de kalıcı ve olumlu izler bıraktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effects of writing to learn activities on students' understanding of the concept of factors and multiples, their motivation levels, and their participation in classroom activities. Additionally, the study aims to identify students' views on the implementation of these activities. Method: In this mixed approach study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used for the quantitative part. In the qualitative part, a case study was applied to obtain students' views on writing for learning. The study was conducted with 30 (EG=15, CG=15) sixth grade students. Students in the experimental group carried out story and poster preparation activities in mathematics classes; in the control group, the current mathematics program was implemented. Multiples and Multiples Concept Learning Test, Mathematics Motivation Scale, Classroom Activity Scale and Semi-Structured Interview Form were used as data collection tools. The concept test, motivation scale and classroom activity scale were administered as pre-test and post-test; interviews were conducted with volunteer students from the experimental group. The data were analyzed with dependent and independent sample t-tests and qualitative data were evaluated with content analysis method. Findings: The findings revealed that post-test scores on the conceptual learning test, the mathematics motivation scale, and the classroom engagement scale differed significantly in favor of the experimental group. These results indicate that writing tol learn activities contributed positively to students' conceptual understanding, motivation levels, and classroom participation. Furthermore, semi-structured interviews with volunteer students in the experimental group showed that students developed positive attitudes toward the writing activities and perceived them as meaningful tools for supporting conceptual learning. Conclusion: The results of the study revealed that writing to learn activities supported students' conceptual learning of multiples and multiples, significantly increased their mathematics motivation and positively affected their participation in classroom activities. In addition, it was determined that these activities left permanent and positive traces on students' cognitive and affective development.