Yapay zeka uygulamalarının yaratıcılığa etkisi üzerine uzman görüşleri
Expert opinions on the impact of artificial intelligence on creativity
  1. Tez No: 961515
  2. Yazar: MURAT ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay zeka uygulamalarının yaratıcılık üzerindeki etkilerini incelemek ve uzman görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve temel nitel desen tercih edilmiştir. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve toplam 10 katılımcıdan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, yapay zeka ile yaratıcılık arasındaki ilişki destekleyici ve tamamlayıcı bir işbirliği olarak tanımlanmıştır. Çalışma doğrultusunda, yapay zekâ ile yaratıcılık arasındaki ilişkinin çok katmanlı bir yapı sergilediği tespit edilmiştir. Katılımcı görüşleri, yapay zekânın yaratıcı süreçlerde hız, çeşitlilik ve veri analizi gibi alanlarda önemli bir destek sunduğunu, ancak özgün yaratıcılık, duygusal derinlik ve sezgisel üretim gibi temel unsurlar bakımından insan katkısının vazgeçilmez olduğunu ortaya koymuştur. Yapay zekâ insan yaratıcılığına ilham verici ve kolaylaştırıcı bir rol üstlenmekte, ancak yaratıcı sürecin merkezinde insanın duygusal ve estetik özelliklerinin korunması gerektiği vurgulanmaktadır. Yapay zekânın yaratıcı süreçlerde sunduğu katkıların bireysel kullanım becerilerine ve yaratıcı hedeflere göre değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of artificial intelligence applications on creativity and to reveal expert opinions. Qualitative research method was used in the study and basic qualitative design was preferred. The study group was determined by purposive sampling method and data were collected from 10 participants through semi-structured interviews. According to the results of the study, the relationship between artificial intelligence and creativity was defined as a supportive and complementary co-operation. In line with the study, it was determined that the relationship between artificial intelligence and creativity exhibits a multi-layered structure. Participant views revealed that artificial intelligence offers significant support in areas such as speed, diversity and data analysis in creative processes, but human contribution is indispensable in terms of basic elements such as original creativity, emotional depth and intuitive production. Artificial intelligence plays an inspiring and facilitating role in human creativity, but it is emphasised that human emotional and aesthetic characteristics should be preserved at the centre of the creative process. It has been determined that the contributions of artificial intelligence in creative processes vary according to individual usage skills and creative goals.