Okul müdürlerinin otantik liderlik davranışları ile öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between authentic leadership behaviors of school principals and psychological capital levels of teachers
  1. Tez No: 961521
  2. Yazar: SEDA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA DULAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin okul müdürlerinin otantik liderlik davranışlarına yönelik algıları ile psikolojik sermaye düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Avrupa yakasında bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel bir okulun farklı kampüslerinde görev alan görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, kolaylı örnekleme yöntemiyle seçilen 4 farklı okulda görev yapan 245 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Otantik Liderlik Ölçeği ve Psikolojik Sermaye Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, müdürlerin sergilediği otantik liderlik davranışları ile öğretmenlerin psikolojik sermeye düzeyleri ve psikolojik sermayenin alt boyutları olan öz yeterlilik, umut, esneklik ve iyimserlik arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Otantik liderliğin ilişkilerde şeffaflık, içselleştirilmiş ahlak anlayışı, bilgiyi dengeli değerlendirme ve öz farkındalık alt boyutu ile öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeyleri ve psikolojik sermayenin alt boyutları arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu doğrultuda okul müdürlerinin, belirledikleri hedeflere ulaşabilmeleri için bulundukları kurumda çalışan öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeylerini arttırabilmeleri için kendilerinin otantik liderlik vasıflarını geliştirmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the perceptions of primary and secondary school teachers regarding the authentic leadership behaviors of school principals and their psychological capital levels. The research population consists of teachers working in different campuses of a private school affiliated with the Ministry of National Education located on the European side of Istanbul in the 2023-2024 academic year. The study group consists of 245 teachers working in 4 different schools, selected by convenience sampling method. The data of the research was collected with Authentic Leadership Scale and Psychological Capital Scale. t-test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the study, moderate positive and significant relationships were found between the authentic leadership behaviors exhibited by principals and the psychological capital levels of teachers and the sub-dimensions of psychological capital, namely self-efficacy, hope, flexibility and optimism. Moderate positive and significant relationships were found between the sub-dimensions of authentic leadership such as transparency in relationships, internalized moral understanding, balanced evaluation of information and self-awareness and the psychological capital levels of teachers and the sub-dimensions of psychological capital. In this regard, it can be recommended that school principals develop their authentic leadership skills in order to increase the psychological capital levels of teachers working in their institutions so that they can achieve the goals they have set.