Exploring the impact of captions on listening comprehension, listening anxiety and listening self-efficacy in English language learners: A comparative study
Altyazıların dinlediğini anlama, dinleme kayısı ve dinleme özyeterliği üzerindeki etkilerinin İngilizce öğrencilerinde incelenmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 961522
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sivil Havacılık, Education and Training, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Düşük yeterlilik seviyesine sahip birçok İngilizce öğrencisi, İngilizce dinlediğini anlama becerilerini geliştirmekte zorluk yaşamaktadır. Önceki araştırmalar dinlediğini anlama becerisini desteklemek amacıyla altyazı kullanımını incelemiştir. Ancak altyazıların dinlediğini anlama, dinleme kaygısı ve dinleme özyeterliliği üzerindeki etkileri çalışmalar arasında farklılık göstermektedir. Bu çalışma, bir mesleki sivil havacılık programına kayıtlı İngilizce öğrencileri ile altyazıların bu değişkenler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Sekiz hafta süren araştırmada iki sınıfla yarı deneysel bir desen uygulanmıştır. Bir grup altyazılı, diğer grup yalnızca sesli dinleme yaparak ilgili dinleme aktivitelerini tamamlamıştır. Veriler, dinlediğini anlama, dinleme kaygısı ve dinleme özyeterliliğini ölçen ön test ve son testler ile araştırmacının haftalık yansıtıcı günceleri aracılığıyla toplanmıştır. Nicel analizler, her iki grubun zamanla geliştiğini ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir. Nitel bulgular, altyazıların algılanan katılımı ve özgüveni artırdığını, ancak bazen de sesli girdiye odaklanmayı zorlaştırabileceğini açığa çıkarmıştır. Kullanılan altyazı türü gibi tasarım tercihlerinin sonuçlar üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bulgular, dinlediğini anlama ve duygusal faktörler üzerindeki etkileri artırmak için daha hedefe yönelik altyazı stratejilerine ve dikkatli materyal tasarımına ihtiyaç duyulabileceğini ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
Many English language learners at lower proficiency levels face difficulties in developing English listening comprehension skills. Captions have been explored in previous research as a means to support listening comprehension. However, the effects of captions on factors such as listening comprehension, listening anxiety and listening self-efficacy have shown mixed results across studies. This study aimed to examine the effects of captions on listening comprehension, listening anxiety, and listening self-efficacy among English learners enrolled in a vocational civil aviation program. A quasi-experimental design was applied over eight weeks with two intact classes. One group completed listening tasks with captions, while the other group completed the same tasks with audio-only input. Data collection involved pre- and post-tests measuring listening comprehension, listening anxiety and listening self-efficacy, and weekly reflective journal entries written by the researcher. Quantitative analyses indicated that although both groups improved over time, there were no statistically significant differences between the captioned and audio-only groups in any of the variables. Qualitative findings suggested that captions contributed to higher perceived engagement and confidence during listening activities. However, some reflections also indicated that reliance on captions could distract from focusing on the audio input. Differences in design choices, such as the type of captioning used, may have influenced the results. The findings imply that more targeted captioning strategies and careful material design may be necessary to maximize the benefits of captions for listening comprehension and affective outcomes.