(r,s,t)-küresel bulanık kümeler ve uygulamaları
(r,s,t)-spherical fuzzy sets and their applications
- Tez No: 961536
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez, bulanık küme teorisinin önemli genellemeleri olan (r,s,t)-küresel bulanık kümeler ve bunların aralık değerli ve kompleks yapıları üzerine odaklanmaktadır. Literatürdeki klasik, bulanık, sezgisel bulanık, Pythagorean bulanık, Picture bulanık, q-Rung orthopair bulanık ve T-küresel bulanık kümelerin bir genellemesi niteliğinde olan (r,s,t)-küresel bulanık kümelerin küme teorik işlemleri ve aritmetik işlemleri yeniden tanımlanmış, bu işlemlere ait bazı özellikler elde edilmiştir. Aralık değerli (r,s,t)-küresel bulanık küme ve karmaşık (r,s,t)-küresel bulanık küme yapıları tanımlanmış, bu yapılara ait aritmetik işlemler, skor ve doğruluk fonksiyonları ile Hamming, Öklid ve Hausdorff ölçülerine dayanan mesafe ölçümleri sunulmuştur. Ayrıca aralık değerli (r,s,t)-küresel bulanık sayılar için aralık değerli (r,s,t)-küresel bulanık ağırlıklı aritmetik birleştirme operatörü ve aralık değerli (r,s,t)-küresel bulanık ağırlıklı geometrik birleştirme operatörü tanımlanmış, bunların teorik özellikleri incelenerek örneklerle açıklanmıştır. Tüm bu yapılar temelinde TOPSIS yöntemine dayalı çok kriterli grup karar verme yöntemleri geliştirilmiş, önerilen yöntemlerin uygulanama adımlarını göstermek amacıyla açıklayıcı örnekler sunulmuştur. Ayrıca literatürdeki mevcut yöntemlerle karşılaştırmalı analizler yapılmış ve önerilen modellerin etkinliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on (r,s,t)-spherical fuzzy sets and their interval-valued and complex extensions, which represent significant generalizations within fuzzy set theory. As an extension of classical fuzzy sets, intuitionistic fuzzy sets, Pythagorean fuzzy sets, Picture fuzzy sets, q-rung orthopair fuzzy sets, and T-spherical fuzzy sets, the (r,s,t)-spherical fuzzy sets are further enriched through the redefinition of set-theoretical and arithmetic operations, and several properties related to these operations are established. The structures of interval-valued (r,s,t)-spherical fuzzy sets and complex (r,s,t)-spherical fuzzy sets are introduced, and corresponding arithmetic operations, score and accuracy functions, as well as distance measures based on Hamming, Euclidean, and Hausdorff distances are proposed. Additionally, for interval-valued (r,s,t)-spherical fuzzy numbers, two aggregation operators—namely, the interval-valued (r,s,t)-spherical fuzzy weighted arithmetic aggregation operator and the interval-valued (r,s,t)-spherical fuzzy weighted geometric aggregation operator—are defined. Theoretical properties of these operators are analyzed and supported with illustrative examples. Based on these structures, novel multi-criteria group decision-making methods are developed using the TOPSIS approach, and explanatory examples are provided to demonstrate the applicability of the proposed methods. Furthermore, comparative analyses with existing methods are carried out to evaluate the effectiveness of the proposed models.