İlkokul kademesinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin bakış açısıyla üstün zekalı ve yetenekli çocukların zorbalık gösterme ve zorbalığa maruz kalma durumları
The bullying and being bullied situations of gifted and talented children from the perspective of primary school teachers
- Tez No: 961537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET AFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, ilkokul kademesinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin bakış açısıyla, özel yetenekli öğrencilerin zorbalık gösterme ve zorbalığa maruz kalma durumlarının incelenmesidir. Çalışma 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, İstanbul'da görev yapan toplam 200 sınıf öğretmen üzerinden ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim gören 300 tanılı ilköğretim öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öğretmenlerin görüşlerine ilişkin veriler Özyürek ve Kurnaz (2018) tarafından geliştirilen“Zorba ve Kurban Çocuk Davranışlarını Değerlendirme Formu”ile elde edilmiştir. Ayrıca derinleme inceleme yapılması adına araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formları kullanılmıştır. Ölçek ve anketlerden elde edilen veriler betimsel istatistikler (yüzde, frekans) kullanılarak özetlenmiştir. Araştırma sonuçları öğretmenlerin zorba ve kurban çocuk davranışlarına ilişkin algılarının bireysel ve sınıfsal faktörlerden belirgin şekilde etkilenmediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the bullying and being bullied situations of gifted and talented students from the perspective of primary school teachers. The research was conducted during the 2024-2025 academic year with the participation of 200 primary school teachers working in İstanbul and 300 diagnosed elementary school students studying in the second, third and fourth grades. Data regarding teachers perspectives were collected using the ''Bullying and Victim Behaviors Assessment Form'' developed by Özyürek and Kurnaz (2018). Additionally, demographic information forms prepared by the researcher were utilized for a more indepth analysis. The data obtained from the scales and questionnaires were summarized using descriptive statistics (percentages, frequencies). Research findings indicate that teachers' perceptions of bully and victim child behaviors are not significantly influenced by individual and classroom factors.