Sepsis modeli oluşturulan sıçanlarda karaciğer hasarı üzerine borik asitin koruyucu etkisi
Protective effect of boric acid on liver damage in rats with sepsis model
  1. Tez No: 961546
  2. Yazar: MEHMET SAYLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME TOZAK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Endotoksik şok (sepsis) hipotansiyon, zayıf doku perfüzyonu ve çoklu organ yetmezliği ile karakterize edilen ve yatan hastalarda ölüme neden olan etkenlerin başında gelen ciddi bir komplikasyondur. Başta lipopolisakkarit (LPS) olmak üzere endotoksinler tarafından oluşturulan endotokseminin patofizyolojik mekanizmalarının anlaşılmasında ve tedavisinde pek çok strateji geliştirilmesine rağmen, hala yoğun bakım ünitelerinin büyük bir problemidir. Günlük diyetimizin bir parçası olan borik asit; bor elementinin en sık görülen formlarından biridir; Bor vücuda daima borik asit olarak alınmakta ve plazmada bu formda bulunmaktadır. Bazı epidemiyolojik veriler borik asitin erkeklerde prostat kanseri; kadınlarda serviks ve akciğer kanseri görülme oranlarını azalttığına dikkat çekmektedir. Borik asit doğada yaygın olarak bulunan bir mineral ürünüdür ve geleneksel tıp uygulamaları yanında tarım, sanayi ve kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Borik asit vücuda alındıktan sonra hızla absorbe edilir ve pasif difüzyon aracılığı ile tüm vücut sıvılarına dağılır. Bazı çalışmalar hem insan hem de sıçanlarda borik asitin kan doku dağılım oranının 1:1 olduğunu göstermektedir. Borik asitle yapılan deneysel çalışmalar; doz bağımlı bir şekilde borik asitin bazı prostat, melanom ve mide kanseri hücre hatlarında, hücre proliferasyonunu azalttığını ve apoptozu uyardığını göstermektedir. Bu araştırmada son yıllarda immün sistemde, kemik gelişiminde, hormon metabolizmasında ve özellikle antioksidan sistemde çok etkili olduğuna dair araştırmalar yapılan borik asitin sıçanlarda oluşturulacak deneysel endotoksemideki karaciğeri koruyucu etkinliğini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada, Wistar albino türü (200-300gr ağırlığında) dişi sıçanlar kullanılacaktır. LPS uygulanan gruplar 10 hayvan, kontrol grupları 6 hayvan olacak şekilde toplam 32 hayvan ile çalışma planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Endotoxic shock (sepsis) is a serious complication that is one of the factors characterized by hypotension, weak tissue perfusion and multiple organ failure and causing death in lying patients. Although many strategies have been developed in the understanding and treatment of endotoxins generated by endotoxins, especially lipopolysaccharide (LPS), many strategies are developed in the understanding and treatment of the pathophysiological mechanisms, it is still a major problem of intensive care units. Boric acid, which is a part of our daily diet; It is one of the most common forms of boron element; Boron is always taken as boric acid to the body and is present in this form in plasma. Some epidemiological data prostate cancer in men of boric acid; It points out that it reduces the incidence of cervical and lung cancer in women. Boric acid is a product that is common in nature and is often used in agriculture, industry and cosmetics as well as traditional medicine applications. Boric acid is rapidly absorbed and dispersed into all body fluids through passive diffusion. Some studies show that the blood tissue distribution rate of boric acid in both human and rats is 1: 1. Experimental studies with boric acid; Dose -dependent shows that boric acid reduces cell proliferation and stimulates apoptosis in some prostate, melanoma and gastric cancer cell lines. In this study, it is aimed to determine the protective efficiency of boric acid in the rats of boric acid, which has been very effective in the immune system, bone development, hormone metabolism and especially in the antioxidant system. In the study, Wistar Albino type (weighing 200-300gr) will be used. LPS Applied Groups 10 Animals, Control Groups 6 Animals are planned to work with a total of 32 animals