Kronotiplere göre belirlenmiş gruplarda 6 haftalık hipertrofi antrenmanının vücut profili ve kasın enine kesiti üzerine etkileri
Effects of 6-week hypertrophy training on body profile and muscle cross-section in chronotype-determined groups
- Tez No: 961548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TETİK DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, kronotiplere göre belirlenmiş gruplarda, 6 haftalık hipertrofi antrenmanının vücut profili ve kasın enine kesiti üzerine etkisi olup olmadığını incelemektedir. Araştırmaya, yaş ortalaması 19.42±1.017 yıl olan 20 sağlıklı erkek gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara, sabahçıl ve akşamcıl olarak ayrılabilecekleri kronotip anketi uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre sabahçıl grubu (n=10) ve akşamcıl grubu (n=10) olarak ikiye ayrılmıştır. Sabahçıl ve akşamcıl grupları 4 haftalık adaptasyon antrenmanının ardından 6 hafta hipertrofi antrenmanı uygulamıştır. Tüm gruplarda ön-son test olarak; somatotip belirlemek için vücut çevre ve çap ölçümleri yapılmıştır. Ardından, üst bacak kasının enine kesiti (lif çapı, boyutu vb.) manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle incelenmiştir. Verilerin dağılımını belirlemede frekans ve tanımlayıcı istatistik, grup içi egzersiz öncesi ve sonrası farkların belirlenmesinde paired samples t-testi, gruplar arasındaki farkın belirlenmesi için ise bağımsız örneklem t-testi yapılmıştır. Sonuç olarak, sabahçıl ve akşamcıl gruplarında ön test ve son test sonuçlarına göre; sadece vücut yağ oranı son testinde gruplar arası farkın anlamlı olduğu, diğer parametrelerde gruplar arası farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Fakat rectus femoris kesitsel ölçümünde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark olmasa da tıbbi ve matematiksel açıdan fark vardır. Bu bağlamda, sabahçıl biyoritmin ve sabah antrenman yapanların, akşamıl biyoritme ve akşam antrenman yapanlara göre daha avantajlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether 6 weeks of hypertrophy training has an effect on body profile and muscle cross-section in groups determined according to chronotypes. Twenty healthy male volunteers with a mean age of 19.42±1.017 years participated in the study. A chronotype questionnaire was applied to the participants, which could be divided into morning and evening groups. According to the results of the questionnaire, they were divided into two groups: morning group (n=10) and evening group (n=10). Morning and evening groups applied hypertrophy training for 6 weeks after 4 weeks of adaptation training. As a pre-post test in all groups; body circumference and diameter measurements were made to determine somatotype. Then, the cross-section of the upper leg muscle (fiber diameter, size, etc.) was examined with magnetic resonance imaging. Frequency and descriptive statistics were used to determine the distribution of the data, paired samples t-test was used to determine the pre- and post-exercise differences within the groups, and independent samples t-test was used to determine the difference between the groups. In conclusion, based on the pre-test and post-test results for the morning and evening groups, the difference between the groups was significant only in the post-test for body fat percentage, while the differences between the groups for the other parameters were not significant. However, while there was no statistically significant difference between the groups in the cross-sectional rectus femoris measurement, there was a medical and mathematical difference. In this context, it can be said that those with a morning biorhythm and those who train in the morning have an advantage over those with an evening biorhythm and those who train in the evening.