Majör depresyon ve bipolar depresyonda depresyon belirleyicileri ile kronotip ve intihar riski ilişkisi
Relationship between identifiers of depression, chronotype and suicide risk in major depression and bipolar depression
  1. Tez No: 842625
  2. Yazar: YASEMİN ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YETKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Majör depresyon (MD) ve bipolar depresyon (BD) duygudurum, davranış ve düşünceyi etkileyen intihar davranışı ile en ilişkili kronik psikiyatrik hastalıklardır. Bu hastalıkların etyolojisinde biyolojik aminlerin, nöroendokrin sistemlerin, kalıtımın yanı sıra sirkadyen ritim bozukluklarının da yer aldığı bilinmektedir. Kronotip, bireyler arasındaki sirkadiyen ritim farklılığıdır. Akşamcıl kronotipin duygudurum bozuklukları ve intihar ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte literatürde MD ve BD gruplarını kronotip ve intihar riski açısından karşılaştıran çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada MD ve BD gruplarını ve bu gruplardaki depresyon belirleyicilerini kronotip ve intihar ilişkisi açısından karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tasarıma sahip olan mevcut çalışmanın örneklemini Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğine başvuran ve SCID-5 ile tanı konulan 18-65 yaş arasında 80 Majör Depresyon ve 68 Bipolar Depresyon tanılı hasta grupları oluşturmaktadır. Görüşme sırasında sosyodemografik özelliklere ilişkin veriler kaydedildikten sonra katılımcılara Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği (HAM-A), Sabahçıl-Akşamcıl Ölçeği (SAÖ), Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgular: BD ve MD grupları arasında sosyodemografik fark saptanmadı (p>0.05). MD grubunun %35'inin şimdiki depresyon dönemi“Bunaltılı özellik gösteren”olduğu, BD grubunun %30,9' unun şimdiki depresyon döneminin“Melankolik özellikli”olduğu belirlendi. BD grubunda MD grubuna göre tanı ve tedavi yaşlarının daha düşük (p0.05). Her iki grupta en sık görülen kronotipin ara kronotip olduğu belirlendi. Tüm hastalarda akşamcıl kronotiplerin tanı yaşları ara kronotiplere göre daha düşük bulundu (p0.05). Akşamcıl olan MD hastalarının HAM-A toplam puanları hem sabahçıl hem de ara olan MD hastalarına göre daha yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Major depression (MD) and bipolar depression (BD) are chronic psychiatric illnesses that affect mood, behavior and thinking and are most associated with suicidal behavior. In addition to biological amines, neuroendocrine systems and heredity, circadian rhythm disorders are also involved in the etiology. Chronotype is the difference in circadian rhythm between individuals. Evening chronotype is known to be associated with mood disorders and suicidality. However, there are no studies in the literature comparing MD and BD groups in terms of chronotype and suicide risk. In this study, we aimed to compare MD and BD groups and the identifiers of depression in these groups in terms of the relationship between chronotype and suicide risk. Materials and Method: The sample of the present study, which had a cross-sectional design, consisted of 80 patients with major depression and 68 patients with bipolar depression between the ages of 18-65 who were admitted to the Psychiatry Clinic of Gülhane Training and Research Hospital. Patients were diagnosed with SCID-5. Data on sociodemographic characteristics were recorded during the interview. Afterwards, Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS), Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and Suicide Probability Scale (SPS) were administered. The data obtained were analyzed with appropriate statistical methods. Results: No sociodemographic difference was found between BD and MD groups (p>0.05). It was determined that 35% of the MD group had a current depressive episode with“depressed features”, while 30.9% of the BD group had a current depressive episode with“melancholic features”. In the BD group, the age at diagnosis and treatment was lower (p0.05). The most common chronotype in both groups was neither chronotype. In all patients, the age at diagnosis was found to be lower in the evening chronotypes compared to the neither chronotypes (p0.05). Evening type MD patients had higher HARS Total scores than both morning and neither type MD patients (p0.05).