Okul öncesi dönemde çevresel farkındalık: Yaban hayvanı farkındalık testinin geliştirilmesi
Environmental awareness in the preschool period: Development of the wild animal awareness test
- Tez No: 961563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BETÜL KÖLEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Okul Öncesi Dönemde Çevresel Farkındalık: Yaban Hayvanı Farkındalık Testi”nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak geliştirilmesidir. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, tarama deseni benimsenmiş olup çalışmanın verileri, 5–6 yaş grubunda yer alan çocuklardan elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, ulaşılabilirlik ve uygulama kolaylığı dikkate alınarak kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışma grubu, Sakarya ilinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bağımsız anaokullarında eğitim görmekte olan 5-6 yaş aralığındaki 229 çocuktan oluşmaktadır. Çalışmaya Sakarya merkez ilçelerinde bulunan 6 anaokulu dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen ve geçerlilik ile güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Okul Öncesi Dönemde Çevresel Farkındalık: Yaban Hayvanı Farkındalık Testi”, çocuklara ait demografik bilgilerin yer aldığı“Kişisel Bilgi Formu”ve uygulama sürecinde kullanılan Kontrol Listesi'nden yararlanılmıştır. Geliştirilen testte, her biri farklı özelliklere sahip toplam 8 adet yaban hayvanı yer almaktadır. Her hayvan için, ilgili görsellerin eşlik ettiği 5 adet soru hazırlanmış olup, test toplamda 40 sorudan oluşmaktadır. Sorular, çocukların hayvanları tanıma, yaşam alanları, beslenme biçimleri, ayak izleri ve dışkılarına ait biyolojik özelliklerine yönelik farkındalıklarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Her madde için 3 okul öncesi eğitim uzmanı, 1 Türkçe dil uzmanı ve 1 ölçme değerlendirme uzmanı görüşüne başvurulmuştur. Uzman görüşlerinin alınmasının ardından, hazırlanan testin geçerlilik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, SPSS 27.0 programı aracılığıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde testin geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemek için geçerlilik analizinde; kapsam geçerliliği, güvenirlik analizinde; KR-20 güvenirlik analizi, madde güçlük ve madde ayırt edicilik indeksi analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; geliştirilen“Okul Öncesi Dönemde Çevresel Farkındalık: Yaban Hayvanı Farkındalık Testi”nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, söz konusu testin, 5–6 yaş aralığındaki çocukların yaban hayvanlarına yönelik çevresel farkındalık düzeylerini belirlemede kullanılabilecek etkili bir değerlendirme aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a valid and reliable measurement tool titled“Environmental Awareness in Early Childhood: Wild Animal Awareness Test.”This study was conducted using a quantitative research method. A survey design was adopted, and the data were collected from children in the 5–6 age group. The study sample was determined through a convenience sampling method, considering accessibility and ease of implementation. The study group consisted of 229 children aged 5–6 years who were attending independent kindergartens affiliated with the Directorate of National Education in Sakarya province. A total of six kindergartens located in the central districts of Sakarya participated in the study. As data collection tools, the researcher developed the Wild Animal Awareness Test, whose validity and reliability analyses were conducted, a Personal Information Form to collect demographic information about the children, and a Checklist used during the implementation process. The developed test includes a total of 8 wild animals, each with distinct characteristics. For each animal, 5 questions accompanied by relevant visuals were prepared, resulting in a total of 40 questions in the test. These questions aim to measure children's awareness of the animals' identification, habitats, feeding behaviors, footprints, and fecal characteristics. Expert opinions were obtained from three early childhood education specialists, one Turkish language education specialist, and one assessment and evaluation expert for each item. Following expert reviews, statistical analyses were conducted to determine the validity and reliability of the test. These analyses were carried out using SPSS 27.0 software. For data analysis, content validity was used in the validity analysis, and KR-20 reliability analysis, item difficulty, and item discrimination indices were used in the reliability analysis. Based on the findings, it was concluded that the developed Wild Animal Awareness Test is a valid and reliable measurement tool. As a result, this test is considered an effective assessment tool for determining the level of environmental awareness regarding wild animals in children aged 5–6 years.