Yeni medya ve yeni kültür aracılarının iç mekan tasarımı üzerindeki rolü ve etkileri
The role and effect of new media and new cultural intermediaries on interior design
- Tez No: 961564
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL NALÇAKAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Dijital teknolojierin hızla ilerlemesi ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşması, iç mekan tasarımının tasarım süreci, uygulama ve iletilme biçimlerini kökten değiştirmiş, yeni medyanın ve yeni kültür aracılarının yaratıcı süreçleri, profesyonel uygulamaları ve kullanıcı tercihlerini şekillendirmede önemli bir rol oynadığı yeni bir dönemin habercisi olmuştur. İç mekan tasarımında yeni medya ve yeni kültür aracılarının etkisinin hissedildiği tasarım alanlarından biri olarak yeni medya ortamlarından birini oluşturan sosyal medya ile görsel ifadeler, yeni kültür aracıları sınıfına dahil olan içerik üreticileri ve influencerların etkisiyle başka bir uzam içerisine dahil olmuştur. Bu etkileşimi değerlendirmek adına iç mimarlık öğrencileri, iç mimarlar ile yapılan görüşmeler ve sosyal medyada yapılan gözlemler ile tasarımcı, kullanıcı ve etkileyen arasında bulanıklaşan ayrımların ne yöne evrildiği araştırılmış, iç mekan tasarım süreci ve uygulamasında yeni medya ve yeni kültür aracılarının rolü ve etkileri incelenmiştir. Yapılan araştırmalar, yeni medya ve yeni kültür aracılarının iç mekan tasarımı üzerindeki rolünün mevcut zaman ve koşullarda destekleyici, yönlendirici, teşvik edici olduğu yönünde; etkilerinin ise kapsamlı, sınırları aşan, korkutucu ama kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. İç mekan tasarımı için yeni medya da yeni kültür aracıları da potansiyel olarak hem kullanıcı hem de tasarımcı açısından doğru değerlendirildiğinde gelişimlerini sağlayıcı niteliktedir. Ancak doğru kullanılmadığında ya da sorgulanmadığında özgünlükten uzaklaştıracak, kimliksizleştirecek bir sorunsaldır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of digital technologies and the widespread adoption of social media platforms have fundamentally transformed the processes of interior design, including design development, implementation, and communication. This has ushered in a new era in which new media and new cultural intermediaries play a significant role in shaping creative processes, professional practices, and user preferences. As one of the design fields where the influence of new media and new cultural intermediaries is increasingly evident, interior design has been redefined by the visual expressions enabled by social media—an environment shaped by content creators and influencers who have emerged as a new class of cultural intermediaries. To assess this interaction, interviews conducted with interior architecture students and professional interior architects, as well as observations made on social media, have explored the evolving and increasingly blurred boundaries between designers, users, and influencers. The study examines the roles and effects of new media and new cultural intermediaries within the interior design process and practice. The findings indicate that, under current conditions, new media and new cultural intermediaries serve a supportive, guiding, and encouraging function in the field of interior design. Their influence is extensive, transcending traditional boundaries—simultaneously perceived as daunting yet unavoidable. Both new media and new cultural intermediaries, when critically and effectively utilized, offer the potential for growth and development for both users and designers in interior design. However, if these tools and agents are employed uncritically or without reflection, they may lead to a loss of originality and distinct identity within the discipline, thus posing a significant challenge.