Televizyon programlarında fail etiketleme ve kurban suçlama kapsamında kişisel verilerin korunması ihlalinin adli bilimler açısından değerlendirilmesi
An evaluation from the forensic sciences perspective of personal data protection violations in television programs within the context of offender labeling and victim blaming
- Tez No: 961569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE SABİHA BOZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, televizyon programlarında fail etiketleme ve kurban suçlama bağlamında kişisel verilerin ihlal edilmesini, adli bilimler perspektifinden incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, medyada yer alan suç temsillerinin kişisel verilerin korunması üzerindeki etkilerini analiz etmek ve bu ihlallerin etik, hukuki ve sosyal boyutlarını tartışmaktır. Özellikle gerçek suç programları, magazin içerikleri ve tartışma formatlarında, mağdur ve şüpheli bireylerin kimlik bilgilerinin açıkça paylaşılması gibi uygulamalar, kişisel verilerin korunması hakkının ihlaline yol açmaktadır. Araştırma, nitel yöntemle yürütülmüş olup; literatür taraması, örnek olay analizi ve doküman inceleme teknikleri kullanılmıştır. Kamuya açık yayınlar, haber metinleri ve sosyal medya içerikleri üzerinden gerçekleştirilen analizde, fail etiketleme ve kurban suçlama temaları temelinde veri sınıflandırması yapılmıştır. Çalışma, etiketleme kuramı, adil dünya inancı ve temel atıf hatası gibi sosyal psikoloji kuramlarını kuramsal çerçeve olarak benimsemiştir. Elde edilen bulgular, medyanın kullandığı dilin bireyleri damgalama ve dışlama süreçlerini tetiklediğini; bu durumun ise toplumsal önyargıların pekişmesine ve kişisel veri haklarının ihlaline yol açtığını ortaya koymaktadır. Tez, medya yayınlarında etik ve hukuki sınırların belirlenmesi gerektiğini vurgulamakta; adli bilimler açısından medya dili ve kişisel veri güvenliği arasındaki ilişkiye özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the violation of personal data protection within the framework of offender labeling and victim blaming as portrayed in television programs, from the perspective of forensic sciences. The primary objective is to examine the ethical, legal, and social implications of unauthorized disclosures of personal information, particularly in crime-related television content such as true crime shows, talk shows, and tabloid segments. These representations often involve the public exposure of victims and suspects, raising serious concerns regarding privacy and justice. The study adopts a qualitative methodology, incorporating literature review, case study analysis, and document analysis techniques. Publicly available television broadcasts, news reports, and social media content were analyzed, and the data were categorized under the thematic axes of offender labeling and victim blaming. The theoretical framework is grounded in key social psychology concepts, including labeling theory, the belief in a just world, and the fundamental attribution error. The findings indicate that media discourse frequently contributes to the stigmatization and social exclusion of individuals, reinforcing prejudices and facilitating violations of personal data rights. This thesis emphasizes the urgent need for clearly defined ethical and legal boundaries in media practices and seeks to contribute to the field of forensic sciences by exploring the complex relationship between media representation, public perception, and data protection.