İlkokul dördüncü sınıfa devam eden Suriyeli çocukların akran ilişkilerinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
An examination of peer relationships of Syrian childrenattending fourth grade in primary school based on teachers'perspectives
  1. Tez No: 961576
  2. Yazar: BERİVAN DEMİRKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokula devam eden Suriyeli çocukların akran ilişkilerinin incelenmesidir. Yapılmış olan çalışmada Suriyeli öğrencilerin sınıf içerisindeki arkadaşları tarafından tercih edilme ve reddedilme durumları sosyometri tekniği ile belirlenmiştir. 4. sınıf çocuklarının yer aldığı 3 farklı sınıfta gerçekleştirilen çalışmada ortaya çıkan sosyogramlarda Suriyeli çocukların Türk akranları tarafından yok denecek kadar az tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır. 10 öğretmenle Suriyeli çocukların akran ilişkilerine yönelik yapılan görüşmeler sonrasında ise Suriyeli çocukların akran ilişkisini etkileyen faktörlerin çocuk, dil, aile, kültür ve eğitim ortamı olmak üzere beş; Suriyeli çocukların akran ilişkilerinde yaşadıkları sorunların dil ve sosyal olmak üzere iki; öğretmenler tarafından akran ilişkisini desteklemek amacıyla yapılan uygulamaların oyun temelli, işbirliğine dayalı, empati geliştirici, aile eğitimine yönelik ve çocukların birbirini tanımasına dayalı etkinlikler olmak üzere beş; akran sorunlarını çözmeye yönelik olarak yaptıkları müdahalelerin görmezden gelme, görüşme yapma, dinleme, rehberlik servisine yönlendirme ve önlem alma olmak üzere beş; Türk ve Suriyeli çocukların akran ilişkilerini desteklemeye yönelik olarak oluşturulması gereken eğitim politikalarına yönelik görüşlerinin dil eğitimi, okul ve sınıf mevcutlarında düzenlemeler yapma, aile eğitimi, öğretmen eğitimi ve sosyal kültürel etkinlikler oluşturma olmak üzere beş kategoride toplandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the peer relationships of Syrian children attending primary school. In the study, the situations of Syrian students being accepted or rejected by their classmates were determined using the sociometric technique. The sociograms resulting from the study, which was conducted in three different 4th-grade classrooms, revealed that Syrian children were scarcely preferred by their Turkish peers. Interviews conducted with ten teachers regarding the peer relationships of Syrian children identified five factors influencing these relationships: the child, language, family, culture, and educational environment. The problems Syrian children face in peer relationships were categorized into two areas: language and social issues. The practices implemented by teachers to support peer relationships were grouped into five types: play-based activities, cooperation-based activities, empathy-developing activities, parent education, and activities that help children get to know each other. Teacher interventions to resolve peer conflicts included five approaches: ignoring, having a conversation, listening, referring to the guidance counselor, and taking preventive measures. Additionally, the teachers' views on the educational policies needed to support peer relationships between Turkish and Syrian children were categorized into five areas: language education, adjustments in school and classroom populations, parent education, teacher training, and the organization of socio-cultural activities.