Sanat ve eleştiri
Art and criticism
  1. Tez No: 96162
  2. Yazar: NURTEN SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLLA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SANAT VE ELEŞTİRİ Nurten SEFEROĞLU Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Nisan 2000 Danışman: Prof. Atilla ATAR İnsanlar yaşamlarını sürdürmeye başladıklarından beri sanatta farklı konumlarda varolmuştur. İnsanların yaşamlarına dair birçok sorun beraberinde gelişirken bu sanat alanlarına da yansımıştır. Bazı dönemlerde bu sorunlar arasında düşünme, sorgulama, karşılaştırma vb. gibi birçok kavramlar olmuştur. Yaşanılan dönemlerin bazı çıkar gözeten kişileri, insanların sorgulama ve araştırma gibi haklarını ellerinden alarak, yönlendirmek istemişlerdir. İnsanların gelişimine ve yaşamlarına ket vuran bu sorunlar tutum zamanla yine insanların kendi edinimleriyle veya yol gösteren kişilerce aşılmaya çalışılmıştır. Yaşamla başlayan ve sanata da etki eden değerlendirmeleri kapsayan sorunlar, eleştirinin varolmasına ve gelişmesine neden olmuştur. Sanata yansıyan engelleyici ve taraflı tutumları ortadan kaldırmak zamanla sanat yapıtının niteliklerini ve değerini ortaya çıkarmak için eleştiri yöntemleri gelişir. Buna koşut olarak eleştiri yöntemlerini uygulayan eleştirmenler ortaya çıkar. Eleştirmenler, sanatçı, sanat yapıtı ve alıcı arasındaki bağı kurmaya çalışarak, kendilerini eleştiri yapacakları alanda geliştirmişlerdir. Bu gelişimler bazen kendileriyle ilgili duyusal olduğu gibi, bazende bilgisel olmuştur. Duyusal gelişmelerinde algı, sezgi, anlama ve değerlendirme, deneyim gibi yetilerini belli bir aşamaya oturtmaya çalışmışlardır. Bilgisellikte ise, önce sanat alanının bilgisi daha sonra sanat yapıtının oluşum aşamasının bilgisi vardır. Bu iki aşamada ortak ve önemli olan eleştirmenin öznelliğini ve nesnelliğini olabildiğince yerinde kullanmasıdır. Eleştirmen biçim ve içerik gibi birbirini tamalayan iki öğenin bir araya gelmesiyle oluşan sanat yapıtlarını, bum öğelerden yola çıkarak eleştirir ve sanat yapıtının varlığı çözümleyerek değerlendirir. Sanat yapıtının nitelikleriyle yapıtı değerlendiren eleştiri, sanatın içinde yerini alarak, başlı başına sanat dalı olur. Yapılan eleştiriler sanatçılar üzerindeki olumlu veya olumsuz etkileri sanatın diğer alanlarını ve gelişimini de etkiler. Eleştiriler sayesinde ortaya çıkan sanat akımları ve eleştirilen sanatçılar, sanatın gelişmesinde oldukça önemli rol oynar. Bu nedenle sanat içindeki yeri, geçmişten günümüze kadar etkili olan eleştiri, bu konumunu koruyarak sanatla bütünleşmiştir. Kısaca tezin içeriğinde; eleştirinin düşünsel anlamdan başlayan çıkış aşamaları ve gelişimi, sanat dallarına olan etkisi, eleştiri yöntemleri ve eleştiri yapacak kişinin taşıması gereken nitelikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca sanat yapıtlarının oluşum aşamaları üzerinde durulmuştur. Sanat yapıtlarıyla dönemin yanlış eleştirilerine maruz kalan sanatçılardan örnekler verilmiştir. Eleştiri sonucu ortaya çıkan ve gelişen sanat akımlarının bir kısmı incelenmiştir. Eleştirinin sanat içindeki yeri araştırılarak buna etki eden faktörler, olumlu ve olumsuz yönler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Since the human beings have been existed, they have also been existed in different positions in art. When the problems of life had been growing, these problems were also reflected to the art. During some eras, a lot of concepts like thinking, querying, comparing, etc. were included amongst these problems. Some opportunists of the eras were directing people by getting these rights from their hands. This manner which impedes people and their lives was tried to be overcome with people's own acquisition or with the help of the leaders. The problems which started with the beginning of life and which included the evaluation that influence the art, gave birth to the criticism and effected the development of criticism. To overcome the impeding manners which reflect to the art and to bring up the quality and the value of work of art in time, different ways of criticism were developed. Connected with this, critics who applies the ways of criticism appeared. Ciritics were improved themselves on the field that they were going to ciriticise trying to keep the connection amongst the artist, the work of art and the customer. These improvements were sometimes sensitive, related with themselves and were sometimes based on the knowledge. During their sensitive development, they tried to rank their abilities such as perception, intuition, understanding, evaluation and experience. Concerning the knowledge, the knowledge of the field of art comes first and the knowledge about the steps that taken to form the work of art follows it. The common and important point of these two ranks is critics ability to keep his/her subjectivity and objectivity when it is necessary. Works of art are formed of form and content- the two elements that complete each other and they are criticised starting off these elements. Besides this, while the ways of criticism which occurred with their own properties of elements are applied, the existence of the work of art is analysed and evaluated. Together with the qualities of the work of art and the criticism that evaluate it, form another field of art and finds its place in the world of art. The criticisms effect theartists by positive or negative manner, effect the other fields of art and the development of art. The trends of art that caused by the criticisms and the artists who were criticised, played quite an important role on the development of art. Because of this, criticism which had been a crucial position in art from the past until today, kept this position and had been very close to the art. To sum, up it was intended to explain the occurrence and development of criticism, its effects on the fields of art, the ways of criticsm and the qualities that a critic should have in this thesis. The examples of works of art and the examples of artists who were exposed to the misleading criticisms of their era are given. Some of the trends of art that appeared due to the criticisms are examined. It was intended to investigate the place of criticism in the art, the factors influence this and its favourable and unfavourable aspects and it was also intended to explain the relationship between the art and the criticism.