Tekno-milliyetçilik ekseninde ABD-Çin rekabeti: 5G, yarı iletkenler ve kuantum örnekleri
The US-China competition in the context of techno-nationalism: Examples from 5G, semiconductors and quantum
- Tez No: 961618
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışma, yarı iletkenler, 5G ve kuantum teknolojilerde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında sürdürülen rekabeti, Tekno-Milliyetçilik (TM) çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma sürecinde, her iki ülkenin belirlenen teknoloji alanlarda benimsediği Tekno-milliyetçi politikalar, Karşılaştırmalı Politika analizi yöntemi ve doküman analizi veri tekniği kullanılarak incelenmiştir. Çalışma, ABD ve Çin'in teknoloji stratejilerinin detaylı bir şekilde analiz edilmesiyle, bu rekabetin küresel güç mücadelesi ve jeopolitik dengeleri nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Özellikle, bu politikaların uluslararası tedarik zincirleri, küresel normlar, uluslararası ittifaklar ve bloklaşmaların oluşumu üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Bulgular, ABD ve Çin arasında kritik teknolojilerdeki Tekno-Milliyetçi rekabetin yalnızca ekonomik alanla sınırlı kalmadığını, aynı zamanda uluslararası ilişkiler ve jeopolitik yapıların yeniden şekillenmesinde da belirleyici bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu rekabetin küresel arenadaki güç dağılımını nasıl etkilediği ve gelecekteki jeopolitik gelişmelere nasıl yansıyacağı üzerine önemli çıkarımlar yapılmıştır. Bu çalışma, teknoloji politikalarının uluslararası ilişkilerdeki kritik rolünü vurgulamakta ve Tekno-Milliyetçilik çerçevesinde küresel rekabetin dinamiklerini daha derinlemesine anlamada önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the ongoing competition between the United States (US) and China in the fields of semiconductors, 5G, and quantum technologies within the framework of Techno-Nationalism (TN). Throughout the research process, the Techno-Nationalist policies adopted by both countries in these specified technological domains were examined using a Comparative Policy Analysis method and document analysis as a data collection technique. By conducting a detailed analysis of the US and China's technology strategies, the study seeks to illustrate how this rivalry shapes the global power struggle and geopolitical balances. In particular, it explores the impact of these policies on international supply chains, global norms, international alliances, and the formation of blocs. The findings indicate that the Techno-Nationalist competition between the US and China in critical technologies extends beyond purely economic considerations, potentially playing a decisive role in reshaping international relations and geopolitical structures. Consequently, significant insights are provided regarding how this competition influences the global distribution of power and how it may affect future geopolitical developments. In conclusion, the study underscores the pivotal role of technology policies in international relations and offers valuable contributions toward a deeper understanding of the dynamics of global competition within the Techno-Nationalism framework.