Arazi sanatı ve çağdaş seramik sanatına etkileri
Land art and its influences on contemporary ceramic art
  1. Tez No: 961619
  2. Yazar: MEHMET ERGÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, 1960'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan Arazi Sanatı (Land Art) akımının, çağdaş seramik sanatına olan etkilerini incelemektedir. Land Art, sanatın doğa ile olan ilişkisini kökten dönüştürmüş; sanat üretimini geleneksel galeri ve müze gibi kapalı mekânlardan çıkararak doğanın kendisini bir üretim alanı ve anlatı zemini olarak değerlendirmiştir. Bu yaklaşım, eserin kalıcılığı yerine sürecini; nihai form yerine doğayla kurduğu ilişkiyi, sanatsal nesne yerine deneyimi öne çıkarmaktadır. Bu bağlamda çalışma, Land Art'ın kavramsal ilkeleriyle çağdaş seramik sanatında gelişen doğaya yönelim, süreç odaklılık ve mekâna özgülük gibi eğilimler arasındaki paralelliği ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez kapsamında öncelikle Arazi Sanatı'nın tarihsel gelişimi, kavramsal çerçevesi ve malzeme tercihleri ele alınmıştır. Ardından, doğaya duyarlı sanat anlayışının seramik sanatındaki yansımaları değerlendirilmiş; özellikle toprağın, çamurun, taşın, suyun ve diğer doğal unsurların birer estetik ve anlatı malzemesi hâline gelişi tartışılmıştır. Seramik sanatında eserin üretim süreci kadar, doğayla olan etkileşimi, zaman içinde geçirdiği dönüşüm ve çevresel koşullara verdiği tepki de sanatsal bağlamda ele alınmaktadır. Bu yönüyle çağdaş seramik, sadece görsel bir sanat pratiği değil; aynı zamanda doğa, zaman ve bedenle kurulan çok katmanlı bir ilişkiler ağıdır. Tezin temel amacı, Land Art'ın çağdaş seramik sanatında yarattığı düşünsel ve estetik dönüşümü görünür kılmaktır. Bu dönüşüm, seramiği yalnızca biçimsel olarak değil; anlamsal, çevresel ve mekânsal olarak da dönüştürmüş, sanatçının doğaya müdahale etmektense onunla birlikte var olma fikrine yönelmesini sağlamıştır. Eserin yalnızca gözlemlenen değil, deneyimlenen; yalnızca yapılan değil, zaman içinde dönüşen bir yapı olarak ele alınması, seramik sanatının günümüzde kazandığı yeni yönelimleri anlamak açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma, doğaya duyarlı ve süreç temelli çağdaş sanat yaklaşımlarını seramik sanatı bağlamında irdeleyerek, hem teorik hem görsel bir karşılaştırma sunmaktadır. Bu yönüyle, günümüzde çevreyle, zamanla ve izleyiciyle kurulan etkileşimi temel alan çağdaş seramik pratiğini anlamak isteyen araştırmacı ve sanatçılar için özgün bir perspektif sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the influence of the Land Art movement, which emerged in the United States during the 1960s, on contemporary ceramic art. Land Art radically transformed the relationship between art and nature by removing artistic production from traditional gallery and museum settings and positioning nature itself as both a production site and a narrative space. Rather than prioritizing permanence, it emphasizes process; instead of focusing on final form, it values the relationship with nature; and rather than treating the artwork as a static object, it centers the viewer's experience. Within this context, the study aims to reveal the parallels between the conceptual principles of Land Art and contemporary ceramic practices that exhibit nature-oriented, process-based, and site-specific tendencies. The thesis first examines the historical development, conceptual framework, and material preferences of Land Art. It then evaluates how nature-sensitive artistic approaches are reflected in ceramic art, particularly how materials such as earth, clay, stone, and water are transformed into both aesthetic and narrative elements. In contemporary ceramics, not only the act of making but also the interaction with nature, the transformation over time, and the response to environmental conditions are considered essential components of artistic expression. Thus, ceramics are interpreted not only as visual objects, but also as part of a multilayered relationship between nature, time, and the human body. The main objective of this research is to make visible the intellectual and aesthetic transformation that Land Art has initiated within contemporary ceramic art. This transformation has redefined ceramics not merely in formal terms, but also in conceptual, environmental, and spatial dimensions, encouraging artists to coexist with nature rather than impose upon it. Viewing the ceramic work as something to be experienced rather than just observed, and as something that evolves over time rather than remaining static, provides a deeper understanding of the shifting tendencies within contemporary ceramic practice. By critically analyzing process-oriented and environmentally conscious approaches within the field of ceramic art, this thesis offers both a theoretical and visual perspective. In doing so, it aims to present a unique framework for researchers and artists who seek to understand contemporary ceramics in relation to nature, time, and viewer interaction.