Do Different testing methods yield different scores in assessing reading comprehensiony
Farklı test yöntemi İngilizce okuma becerisinin ölçülmesinde farklı sonuçlar yaratırmı
  1. Tez No: 96163
  2. Yazar: EBRU CİHANGİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL BALPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ OZU FARKLI TEST YÖNTEMÎ İNGİLİZCE OKUMA BECERİSİNİN ÖLÇÜLMESİNDE FARKLI SONUÇLAR YARATIR MI? Ebru Cihangirli İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Prof. Dr. Zülal Balpınar Bu çalışmanın başlıca amacı, İngilizce okuma becerisinin değerlendirilmesinde test yönteminin alınacak nota etki eden bir faktör olup olmadığını araştırmaktır. Bunu araştırmak için, aynı içeriği ölçen“Açık Uçlu, Çoktan Seçmeli, ve Doğru- Yanlış”tarzda testler hazırlanmıştır. Bu testler aynı bilgi seviyesindeki 3 öğrenci grubuna verilerek elde edilen veriler hem kendi grupları içinde, hem de diğer gruplarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada veriler 1999-2000 öğretim yılı Güz döneminde Osmangazi Üniversitesi Hazırlık Programı'na devam etmekte olan 60 orta seviye öğrenciden alınmıştır. Öğrenciler“ A, B, C”olarak 3 gruba ayrılmış, Grup A sınavları“Açık Uçlu”, Grup B“Çoktan Seçmeli”, Grup C“Doğru- Yanlış”metodla almıştır. Çalışmanın başında öğrencileri gruplandırmak için verilen Seviye Tespit Sınavı, çalışmanın sonunda da verilerek dil seviyelerindeki ilerleme tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan metinler ve bunlara dayalı olan“Çoktan Seçmeli”sorular“Developing Reading Skills. Intermediate”(Markstein, 1981), adlı kitaptan alınmış,“Açık Uçlu”ve“Doğru- Yanlış”metoduyla verilen sınavlar,“Çoktan Seçmeli”soruların“Açık Uçlu”ve“Doğru- Yanlış”a dönüştürülmesiyle elde edilmiştir. Sınavlardan elde edilen veriler“t-test”yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Testlerden elde edilen sonuçlara göre; test metodunun dil seviyesindeki ilerlemeye paralel olarak skora etki eden bir faktör olmaktan çıktığı saptanmıştır. Sonuçlardaki farklılığın dil seviyesinin düşük olduğu dönemlerde görüldüğü, hedef dilde ilerleme kaydedildikçe bu farklılığın azaldığı ve zamanla ortadan kalktığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV THESIS OF MASTER OF ARTS ABSTRACT DO DIFFERENT TESTING METHODS YIELD DIFFERENT SCORES IN ASSESSING READING COMPREHENSION? Ebru Cihangirli English Language Education Department Anadolu University Social Sciences Institute Advisor: Prof. Zulal fialpinar The main aim of this study is to search whether testing method has a significant effect on testing reading comprehension. In order to do this three open-ended, multiple- choice, and true-false reading tests, which are based on the same passage and which test the same content, were prepared. These tests were given to three intermediate level student groups. The data obtained from the tests was compared within and between the groups. In this study the data was collected from sixty intermediate level students attending Intensive English Program of Osmangazi University, Eskişehir, Turkey. These students were divided into three groups:“Group A”,“Group B”,“Group C”. Group A took the tests with“ Open-ended Test Method”; Group B took the tests with“ Multiple-Choice Test Method”; Group C took the tests with“ True-False Test Method”. The placement test, which was given at the beginning of the study, was also given at the end of the study to observe the improvement in students' linguistic levels. The passages and the multiple-choice questions, used in this study, were taken from“Developing Reading Skills. Int.”( Markstein, 1981). The Open-ended and True- false tests were prepared by converting Multiple-choice questions to Open- ended and True-false questions. The data obtained from the study was correlated with t-test. According to the results of the tests, it was found that, by the time students became more proficient, the test method became an insignificant factor. When the proficiency level of the students low, different scores were obtained from different testing methods. When the students became more proficient, it was observed that the difference became insignificant.