Fabrication of molecularly imprinted nanoparticle based quartz crystal microbalance (QCM) sensors for angiotensi̇n-II detection from human serum
İnsan serumundan anjiyotensin-II tespiti için moleküler baskılanmış nanopartikül tabanlı kuvars kristal mikroterazi (QCM) sensörlerinin üretimi
- Tez No: 961622
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BAYDEMİR PEŞİNT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Bioengineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Anjiyotensin II (AngII), renin-anjiyotensin sisteminin önemli bir efektör peptididir ve hücresel büyüme, fibrozis ve apoptoz süreçlerinin düzenlenmesinde büyüme faktörü olarak görev yapar. AngII, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar ve influenza ile SARS-CoV-2 gibi enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok hastalığın ve bozukluğun patofizyolojisinde kritik bir rol oynamaktadır. Ayrıca tümör gelişimindeki potansiyel rolü açısından da araştırılmaktadır. Ancak, AngII'nin biyolojik sıvılardaki konsantrasyonunun çok düşük olması, kararsız yapısı ve biyolojik sıvıların karmaşık doğası, bu molekülün anlık ve hassas tespitini oldukça güç hale getirmektedir. Moleküler baskılama, hedef molekülün doğal tanıma bölgelerini taklit eden, yüksek seçiciliğe sahip sentetik reseptörlerin hazırlanmasına olanak tanıyan bir tekniktir. Bu çalışmada, AngII'nin seçici tespiti için ~50 nm boyutunda nanoparçacık formunda sentezlenen moleküler baskılanmış polimerler (MIP'ler), tanıma elemanı olarak kuvars kristal mikroterazi (QCM) sensör çiplerine entegre edilmiştir. AngII baskılanmış (AngII-MIP) ve baskılanmamış (NIP) nanoparçacıkların sentezi ve karakterizasyonunun ardından, QCM tabanlı sensörler (AngII-MICqcm ve NICqcm) üretilmiş ve kinetik bağlanma analizlerinde kullanılmıştır. AngII-MICqcm sensörü, 0.25 pg/mL gibi son derece düşük konsantrasyonlardaki AngII'yi tespit edebilme yeteneğiyle yüksek bir duyarlılık göstermiştir. Seçicilik çalışmaları kapsamında, Anjiyotensin I (AngI) ve vazopressin (Vasp) molekülleriyle gerçekleştirilen yarışmalı analizlerde, sırasıyla AngII lehine 6.09 ve 7.44'lük seçicilik oranları elde edilmiştir. Hesaplanan baskılama faktörü (IF) değerleri, AngII için 5.58, AngI için 3.67 ve Vasp için 4.50 olarak bulunmuş ve MIP tabanlı sensörün üstün seçiciliğini doğrulamıştır. Yeniden kullanılabilirlik testleri sonucunda, 10. döngü sonrasında QCM çipinin AngII adsorpsiyon kapasitesinin yaklaşık %96'sını koruduğu belirlenmiştir. Ayrıca, AngII-MICqcm çipi kullanılarak insan serum örneklerinde gerçekleştirilen analizlerde, bu karmaşık biyolojik ortamda dahi 1 pg/mL düzeyindeki son derece düşük miktarlarda AngII başarıyla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Angiotensin II (AngII) is a significant effector peptide of the renin-angiotensin system (RAAS) that serves as a growth factor, regulating cellular growth, fibrosis, and apoptosis. AngII plays a critical role in the pathophysiology of several diseases and disorders, including hypertension, cardiovascular diseases, and infections such as influenza and SARS-CoV-2. It is also being explored for its potential role in tumor progression. However, the spontaneous detection of AngII remains challenging due to its low physiological concentration, instability, and the complex nature of biological fluids. Molecular imprinting is a technique that enables the preparation of highly selective synthetic receptors that mimics the natural recognition sites for the molecule of interest. In this study, molecularly imprinted polymers (MIPs) were synthesized in nanoparticle form (~50 nm) and employed as recognition elements in quartz crystal microbalance (QCM) sensor chips for the selective detection of AngII. Following the synthesis and characterization of AngII-imprinted (AngII-MIP) and non-imprinted (NIP) nanoparticles, QCM-based sensors (AngII-MICqcm and NICqcm) were fabricated and used in kinetic binding studies. The AngII-MICqcm sensor demonstrated high sensitivity, with the ability to detect AngII at concentrations as low as 0.25 pg/mL. Selectivity tests using Angiotensin I (AngI) and vasopressin (Vasp) as competing molecules revealed selectivity ratios of 6.09 and 7.44 in favor of AngII, respectively. The calculated imprinting factor (IF) values were 5.58 for AngII, 3.67 for AngI, and 4.50 for Vasp, confirming the superior selectivity of the MIP-based sensor. Upon reusability test, it was found that after the 10th cycle, the QCM chip retained about 96% of its AngII adsorption capacity. Human serum samples were used in studies to detect AngII using the AngII-MICqcm chip. Even in this complex environment, the instrument was able to detect incredibly minute amounts of AngII (1 pg/mL).