Divanda kral olmak: İsveç Kralı III. Gustav'ın (1771-1792) Turquerie'si ve öztemsili
To be a king in the Divan: The Turquerie and self-representation of the Swedish King Gustav III (1771-1792)
  1. Tez No: 961623
  2. Yazar: ŞEREF CAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, İsveç Kralı III. Gustav'ın inşa ettirdiği Türk Divanları ve Türk Köşkü üzerinden öztemsil gayretlerini incelemektedir. On sekizinci yüzyıl Avrupa'sında yükselişe geçen Turquerie yahut Türk modası, döneminde kudret sembolü olarak algılandığından politik olarak güçsüzleşmiş yahut güçsüzleştirilmiş politik figürler tarafından öztemsil bağlamında kullanılmıştır. Kral III. Gustav'ın on sekizinci yüzyılda Türk imgelerini kullanarak inşa ettirdiği mimari eserleri, döneminde yaşanan kültürel ve siyasi gelişmeler dahilinde ele alınarak inşa ettirilen bu yapılar ışığında kendi kral kimliğinin tasarımı ele alınmaktadır. Bu bağlamda III. Gustav'ın politik durumu, ortak düşmanları Rusya'ya karşı Osmanlı ile İsveç'in kültürel ve siyasi yakınlaşması değerlendirilirken III. Gustav'ı öztemsil yaratmaya iten nedenler değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the self-representation efforts of Swedish King Gustav III through the Turkish Divans and the Turkish Kiosk he had constructed. Turquerie, or the Turkish fashion, which rose to prominence in eighteenth-century Europe, was perceived at the time as a symbol of power and was thus employed within the context of self-representation by political figures who were either inherently weak or deliberately undermined in terms of political authority. The architectural works commissioned by King Gustav III in the eighteenth century that incorporated Turkish imagery are analyzed within the context of the cultural and political developments of the period, and through these constructions, the design of his royal identity is explored. In this regard, Gustav III's political situation, the cultural and political rapprochement between Sweden and the Ottoman Empire against their common enemy Russia, and the motives that drove Gustav III to create a self-representation are all evaluated.