1923 Seçimleri
1923 Election
- Tez No: 96164
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Halkın yönetime katılmasının bir yolu olan seçim, Türkiye tarihine ilk kez 1877 yılında girmiştir. Sonra sırasıyla 1908, 1912, 1914 ve 1919 yıllarında genel seçimler yapılmıştır. Son Osmanlı Mebusan Meclisi İstanbul'un işgal edilmesiyle kapanınca, yeni seçimler yapılıp Ankara'da Mustafa Kemal'in önderliğinde yürütülen ulusal bağımsızlık savaşımn parlamentosu olan I. TBMM 23 Nisan 1920 tarihinde toplanır. Kurtuluş Savaşı'mn gerçekleştiricisi olan bu Meclis zamanla içinde gruplaşmalar yüzünden rahatça çalışamaz duruma gelince 1 Nisan 1923 'de seçimlerin yenilenmesine karar verilir. Ülke seçim atmosferine girer, özellikle İstanbul yoğun seçim çalışmalarına sahne olur. İkinci Grup üyeleri seçime katılmazlar. 1923 seçimleri "İntihab-ı Mebusan Kanunu'na göre (bazı değişiklikler yapılarak) yapılır. Seçimleri I. Grup üyeleri kazanır ve II. TBMM 11 Ağustos 1923 günü çalışmalarına başlar.
Özet (Çeviri)
Election which is a way of the public join to administration has been enter to the Turkey in 1877. Later in the lears of 1908, 1912, 1914 and 1919 general election has been done. The last Ottoman Council has been closed when the Istanbul was occupying and new election has been done in Ankara at 23 April 1920, TBMM was opened. When the TBMM which realized Turkish war of independence did not work effectively due to the form groups it was decefide to renew election at 1 April 1923. Preperation for election. Study for election was done all ower the country especially in Istanbul. 1923 election was done according to“lntihab-i Mebusan”(with some changes). First group members won the election council was open at 1 1 August 1923.