Borsa İstanbul'da insan sağlığı ve sosyal hizmetler sektörünün COVID-19 pandemisi ve sonrası finansal analizi
Analysis of the human health and social services sector at Borsa Istanbul during and after the COVID-19 pandemic
- Tez No: 961643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Covid-19 pandemisi, küresel ekonomide önemli değişimlere yol açmış ve birçok sektörü finansal açıdan derinden etkilemiştir. Bu süreçten en çok etkilenen birisi de insan sağlığı ve sosyal hizmetler sektörüdür. Çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören bu sektöre ait şirketlerin mali durumlarındaki değişimler oran analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Şirketlerin likidite, kârlılık, faaliyet ve mali yapı oranları detaylı şekilde analiz edilmiştir. Likidite göstergeleri, pandemi döneminde şirketlerin ödeme gücünü değerlendirirken, kârlılık oranları sektörün gelir yapısındaki değişimleri ortaya koymuştur. Faaliyet oranları, operasyonel verimliliği anlamada kullanılmış, mali yapı göstergeleri ise borçlanma düzeyi ve sermaye yapısındaki değişimleri ölçmek için ele alınmıştır. Bu sayede, pandeminin şirketlerin finansal performansına olan etkileri çok boyutlu bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda şirket bazında yapılan analizler, farklı finansal dinamikleri ortaya koymaktadır. LKMNH şirketi, likidite oranlarında iyileşme gösterirken, kârlılık oranlarında dalgalanma yaşamıştır. MPARK şirketi varlık yönetimi açısından gelişim kaydetmiş ancak borç yönetimi ve maliyet yapısında iyileştirmeye ihtiyaç duymaktadır. TNZTP şirketinin finansman giderlerindeki yükseliş borçlanma maliyetlerini artırarak finansal yönetimde dikkat edilmesi gereken bir alan oluşturmuştur. Genel olarak, bu şirketlerin finansal verimliliklerini artırmak için stratejik planlamalar yapmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has led to significant changes in the global economy and has deeply affected many sectors financially. One of the most impacted sectors has been the healthcare and social services sector. This study evaluates the financial condition of companies in this sector traded on Borsa Istanbul using ratio analysis. The liquidity, profitability, activity, and financial structure ratios of the companies are analyzed in detail. While liquidity indicators assess the companies' ability to meet short-term obligations during the pandemic, profitability ratios reveal changes in the sector's income structure. Activity ratios are used to understand operational efficiency, whereas financial structure indicators measure changes in debt levels and capital structure. Through this multidimensional approach, the impact of the pandemic on companies' financial performance has been thoroughly evaluated. The company-based analyses in the study reveal different financial dynamics. The LKMNH company has shown improvement in liquidity ratios while experiencing fluctuations in profitability ratios. The MPARK company has made progress in asset management but needs improvement in debt management and cost structure. The increase in TNZTP's financial expenses has raised borrowing costs, making financial management a critical area of focus. Overall, these companies need to develop strategic plans to enhance their financial efficiency.