Namık Kemal'in İntibah romanının semantik açıdan incelenmesi
A semantic analysis of Namık Memal's novel İntibah
- Tez No: 961644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
NAMIK KEMAL'İN İNTİBAH ROMANININ SEMANTİK AÇIDAN İNCELENMESİ Namık Kemal'in İntibah adlı romanı, Tanzimat Dönemi'nin ilk edebî romanıdır. Romanda romantizm akımının etkisi görülür. Roman, dönemin dil özelliği bakımından Arapça-Farsça tamlamalarla yüklüdür. Bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü dil ve anlam bilgisi hakkında bilgilendirmelerden oluşmaktadır. Diğer bölümü ise Namık Kemal'in İntibah romanındaki cümlelerin semantik açıdan işlenmesiyle meydana gelmektedir. Bu kısımda semantik çalışma yapılırken bazı Arapça ve Farsça ağırlıklı söz grupları çalışmaya dâhil edilmemiştir. Çalışmada, Namık Kemal'in İntibah romanı baştan sona semantik açıdan işlenmiştir. Her anlam incelenirken sayfa sayıları cümle sonunda parantez içinde verilmiştir. Konular başlıklara göre ayrılmıştır. Anlam bakımından aynı olan sözcük ve sözcük grupları italik şekilde yazılmıştır. Çalışmada gösterilen cümlelerdeki anlam bilgisi unsurları, yazarın içindeki dönemin üslubuna göre değiştiği için İntibah romanının baştan sona hangi açıdan oluştuğu dönemin dili ve söz sanatları da göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bu çalışma ile semantik unsurların iyi ve doğru şekilde kavranıp algılanması, Namık Kemal'in İntibah romanı ilk yazıldığı şekliyle ele alınarak dönemin dili ile yazarın dili hakkında semantik açıdan tespitlerde bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A SEMANTIC ANALYSIS OF NAMIK KEMAL'S NOVEL INTİBAH Namik Kemal's novel İntibah is the first literary novel of the Tanzimat Period. The novel is influenced by the romanticism movement. The novel is loaded with Arabic-Persian phrases in terms of the language characteristic of the period. This study consists of two parts. The first part of the study consists of information about language and semantics. The other part consists of semantic analysis of the sentences in Namik Kemal's novel Intibah. In this part, some Arabic and Persian-dominant word groups were not included in the semantic study. In the study, Namik Kemal's novel Intibah was analyzed semantically from beginning to end. While analyzing each meaning, the page numbers are given in parentheses at the end of the sentence. Topics are divided according to headings. Words and phrases that are the same in meaning are italicized. Since the semantic elements in the sentences shown in the study vary according to the style of the period in which the author was writing, the aspect in which the novel İntibah was formed from beginning to end was analyzed by taking into account the language and figures of speech of the period. With this study, it is aimed to comprehend and perceive the semantic elements in a good and correct way, and to make semantic determinations about the language of the period and the language of the author by considering Namik Kemal's novel İntibah as it was first written.