Meme kanserinde TSC1 /TSC2 ve ilişkili genlerinin incelenmesi.
Investigation of TSC1/TSC2 and related genes in breast cancer
  1. Tez No: 961659
  2. Yazar: RANA HMAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE EFSUN ANTMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Triple negatif meme kanseri (TNBC), östrojen reseptörü, progesteron reseptörü ve HER2 ekspresyonunun olmamasıyla tanımlanan, biyolojik olarak agresif bir meme kanseri alt tipidir. Tedavi seçeneklerinin sınırlı olması ve erken metastaz eğilimi nedeniyle prognozu olumsuzdur. PI3K/AKT/mTOR sinyal yolu ile onu düzenleyen TSC1, TSC2 ve Rheb genlerinin incelenmesi, hastalığın moleküler mekanizmalarının anlaşılması ve yeni tedavi hedeflerinin belirlenmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada TNBC hastalarında mTOR, Rheb, TSC1, TSC2 ve AKT1 genlerinin ekspresyon düzeyleri sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldı. Çalışmaya 60 hasta ve 40 kontrol dahil edildi. Hasta grubunun yaş ortalaması 49,88 ± 12,30 yıl, kontrol grubunun ise 42,63 ± 11,05 yıl olup fark anlamlı bulundu (p = 0,003). Ortalama tümör çapı sol memede 1,441 ± 0,535 cm, sağ memede 1,379 ± 0,471 cm olup, lokalizasyona göre fark bulunmadı (p > 0,05). Tümörlerin tamamı Grade 3 invaziv karsinomdu ve Ki-67 proliferasyon indeksi yüksek bulundu. Gen ekspresyon analizlerinde mTOR (p = 0,002), TSC1 (p = 0,0001), TSC2 (p = 0,0001) ve AKT1 (p = 0,0001) genlerinde anlamlı artış saptandı. Rheb ekspresyonu artmış olmakla birlikte anlamlı değildi (p = 0,418). Korelasyon analizinde mTOR ile Rheb, TSC2 ve AKT1 arasında; ayrıca TSC1 ile TSC2 (r = 0,839, p < 0,001) arasında güçlü pozitif ilişkiler bulundu. Gen ekspresyonları ile tümör boyutu ve lokalizasyonu arasında anlamlı ilişki görülmedi (p > 0,05). Sonuç olarak TNBC hastalarında mTOR, TSC1, TSC2 ve AKT1 genlerinde belirgin ekspresyon artışı gösterilmiştir. Bulgular, PI3K/AKT/mTOR yolunun TNBC biyolojisindeki kritik rolünü ve bu genlerin potansiyel biyobelirteç/terapötik hedef olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Triple-negative breast cancer (TNBC) is characterized by the absence of estrogen receptor, progesterone receptor, and HER2 expression, representing a biologically aggressive subtype with poor prognosis. The PI3K/AKT/mTOR pathway and its regulators TSC1, TSC2, and Rheb play a central role in tumor progression, making them important targets for molecular investigation.This study evaluated the expression levels of mTOR, Rheb, TSC1, TSC2, and AKT1 genes in TNBC patients compared with healthy controls. A total of 60 TNBC patients and 40 controls were included. The mean age of patients was 49.88 ± 12.30 years, significantly higher than controls (42.63 ± 11.05, p = 0.003). The mean tumor size was 1.441 ± 0.535 cm in the left breast and 1.379 ± 0.471 cm in the right breast, with no significant difference (p > 0.05). All tumors (100%) were Grade 3 invasive carcinoma, with a high Ki-67 index. Gene expression analysis showed significant upregulation of mTOR (p = 0.002), TSC1 (p = 0.0001), TSC2 (p = 0.0001), and AKT1 (p = 0.0001) in patients compared with controls, while Rheb expression was not significant (p = 0.418). Correlation analysis revealed positive associations between mTOR and Rheb, TSC2, and AKT1. A strong correlation was also observed between TSC1 and TSC2 (r = 0.839, p < 0.001). No significant associations were found between gene expression and tumor size or localization (p > 0.05). In conclusion, increased expression of mTOR, TSC1, TSC2, and AKT1 genes in TNBC supports the critical involvement of the PI3K/AKT/mTOR pathway in tumor biology and highlights their potential as biomarkers and therapeutic targets.