Çok ilaca dirençli Pseudomonas aeruginosa suşlarının oluşturduğu biyofilme antibiyotikle birlikte hiperbarik oksijenin etkinliği
The effect of antibiotic and hyperbaric oxygen on biofilm formed by multidrug-resistant Pseudomonas aeruginosa strains
  1. Tez No: 961658
  2. Yazar: MUHAMMED YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada çok ilaca dirençli P. aeruginosa suşlarının oluşturduğu biyofilm tabakasına kolistin ve hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT) gerek tek başına gerekse kombine olarak etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Endotrakeal aspirasyon ve bronkoalveolar lavaj örneklerinde üreyen çok ilaca dirençli P. aeruginosa suşları spektrofotometrede OD ölçümü için 96 kuyucuklu düz tabanlı ve konfokal lazer taramalı mikroskopta (CLSM) 3 odakta fotoğraflama için 6 kuyucuklu hücre kültürü plaklarına koyuldu. Suşlar, kontrol, sadece HBO, sadece kolistin ve HBO+kolistin grupları için oluşturulan ayrı hücre kültürü plaklarına ekildi. Biyofilm oluştuktan sonra gruplara göre tedavileri uygulandı (HBO: 2.4 ATA'da 90 dk %100 oksijen, kolistin sülfat: 512 μg/ml). Sonrasında gruplar arası OD (595 nm), CFU değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Bütün suşların (n:15) biyofilm oluşturduğu CLSM ile fotoğraflandı ve OD ölçümü ile saptandı. Grupların OD sonuçları karşılaştırıldığında sadece kolistin uygulanan grupta kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma saptandı (p=0,009). Sadece HBO uygulanan grup ile kontrol arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Sadece kolistin uygulanan grup ile kolistin+HBO grubu arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,130).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of colistin and hyperbaric oxygen therapy (HBOT), both alone and in combination, on biofilm formation by multidrug-resistant P. aeruginosa strains. Materials and Methods: Multidrug-resistant P. aeruginosa strains grown in endotracheal aspiration and bronchoalveolar lavage samples were plated in 96-well flat-bottom cell culture plates for spectrophotometric OD measurement and in 6-well cell culture plates for confocal laser scanning microscope (CLSM) imaging at 3 focuses. The strains were seeded in separate cell culture plates for the control, HBO alone, colistin alone and HBO+colistin groups. After biofilm formation, treatments were applied according to the groups (HBO: 2.4 ATA for 90 min %100 oxygen, colistin sulfate: 512 μg/ml). OD (595 nm) and CFU values were then compared between the groups. Results: Biofilm formation of all strains (n: 15) was determined by CLSM photography and OD measurement. When the OD results of the groups were compared, a significant decrease was found in the colistin-only group compared to the control group (p=0.009). No significant difference was found between the HBO-only group and the control group. Also no significant difference was found between the colistin-only group and the colistin+HBO group (p=0.130).