Yeni sentezlenmiş bir tiyosemikarbazon türevinin kanser hücrelerinin çoğalması ve hareketi üzerine etkileri
Effects of a new synthesized thiosemicarbazone derivative on the proliferation and motility of cancer cells
- Tez No: 509889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kanser, ülkemizde ve dünyada önemli bir halk sağlığı problemidir. Prostat kanseri erken dönemde belirti vermez ve hastalık teşhis edildiğinde hastaların çoğu metastaz sürecine geçmiş bulunmaktadır. Kanser hücreleri ile yapılan çok sayıda çalışma, voltaj kapılı sodyum kanallarının (VGSC) metastatik sürecin hemen hemen tüm basamaklarında rol oynadığını göstermiştir. Bu kanalların artmış ekspresyonunun prostat kanserinde de metastazları başlattığı ve kuvvetlendirdiği tespit edilmiştir. Kanser tedavisi için çok çeşitli kemoterapötik maddeler kullanılmaktadır. Fakat kanser, bireye özgü bir hastalıktır ve bu nedenle yeni ve özgün bileşiklerin üretilerek olası antitümöral ve antimetastatik özellikler bakımından test edilmeleri gereklidir. Bu tez çalışmasında, yeni sentezlenmiş bir Tiyosemikarbozon türevi olan 3, 5 – di – tert – butyl salicylaldehyde – S – methyl thiosemicarbazone (3,5 DTBSA-5-Me-TSC) bileşiğinin, Dunning modeli sıçan prostat kanseri MAT-LyLu hücreleri üzerindeki biyolojik etkilerinin hücre kinetiği (proliferasyon ve mitotik aktivite) ve hücre migrasyonu bakımlarından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle, Tripan mavisi analizi ile toksik olmayan bileşik konsantrasyonu belirlenmiştir. Ardından bileşiğin (0.1–15 µM) hücre proliferasyonu üzerindeki etkileri MTT yöntemiyle, mitotik aktivite üzerindeki etkiler ise mitoz indeksinin belirlenmesiyle ölçülmüştür. Hücre proliferasyonu üzerinde etki göstermeyen konsantrasyonlardaki 3,5 DTBSA-5-Me-TSC'nin hücrelerin lateral yöndeki hareketleri üzerindeki etkileri yara iyileşme analizi ile tespit edilmiştir. MAT-LyLu hücreleri üzerine 48 saat süreyle uygulanan 3,5 DTBSA-5-Me-TSC bileşiği sadece çalışılan en yüksek (15 μM) konsantrasyonda proliferasyonu inhibe etmiş, mitotik aktivite üzerinde herhangi bir etki oluşturmamıştır. Bileşik (5 ve 10 μM), 48 saat süreyle uygulandığında MAT-LyLu hücrelerinin hareket ettiği mesafeyi azaltmıştır. Sonuç olarak, 3,5 DTBSA-5-Me-TSC bileşiğinin yüksek konsantrasyonlarının antiproliferatif, düşük konsantrasyonlarının ise VGSC blokeri antimetastatik ajan olarak değerlendirilme potansiyelinin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bileşiğin sergilediği bu biyolojik aktivitelerin temelinde yatan mekanizmaların aydınlatılması için ileri moleküler araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a major health problem in our country and in the world. Prostate cancer does not show early symptoms, and when diagnosed it, metastatic process has been started in most patients. Numerous studies on cancer cells have shown that voltage-gated sodium channels play a role in almost all stages of the metastatic process. Overexpression of these channels has also been shown to initiate and potentiate metastases in prostate cancer. There are a wide variety of chemotherapeutic agents used for cancer treatment. However, cancer is an individual patient's disease, and therefore new and unique compounds must be produced and tested in point of their possible antitumoral and antimetastatic properties. In this thesis, it was aimed to investigate the biologic activity on MAT-LyLu cells of a new synthesized thiosemicarbazone derivative, 3,5 - di - tert - butyl salicylaldehyde - S - methyl thiosemicarbazone (3,5 DTBSA - 5 - Me - TSC), in terms of cell kinetics (proliferation and mitotic activity), and cell migration. For this purpose, firstly, the non-toxic concentrations of this compound was determined by trypan blue dye exclusion assay. Then, it was measured that the effects of this compound (0.1-15 μM) on the cell proliferation, and on the mitotic activity by using MTT method and determining the mitosis index, respectively. The effects of 3,5 DTBSA-5-Me-TSC on lateral movements of the cells were determined by wound healing assay at concentrations not affecting cell proliferation. Treatment of the compound 3,5 DTBSA - 5 - Me - TSC on MAT-LyLu cells for 48 hours inhibited the proliferation only at the highest concentration (15 μM), whereas it had no effect on mitotic activity. The compound (5 and 10 μM) reduced the movement distance of MAT-LyLu cells, when applied for 48 h. In conclusion, it was revealed that the 3,5 DTBSA-5-Me-TSC compound has potential activities as antiproliferative at high concentrations, and might evaluate as antimetastatic agent blocking VGSCs at low concentrations. Further molecular investigations should be done to elucidate the mechanisms underlying these biological activities of this compound.