Çocukluk çağı travmalarının sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of difficulty in emotion regulation in the relationship of childhood traumas with social media addiction
- Tez No: 961667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ONUR EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mevcut çalışma, çocukluk çağı ruhsal travmalarının sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda yaşları 18 ile 75 arasında değişen 429 yetişkin (263 kadın ve 166 erkek) gönüllü olarak araştırmaya katılmıştır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği- Yetişkin Formu (SMBÖ-YF), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ-16) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Sosyodemografik ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla elde edilen cinsiyet, medeni durum gibi bilgilere göre bağımsız, bağımlı ve aracı değişkenin farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edilmiştir. Araştırmanın analizinde IBM SPSS 27 yazılımı kullanılmıştır. Duygu düzenleme güçlüğünün aracı rol etkisinin belirlenmesi amacıyla Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) oluşturulmuştur. Modelden yola çıkılarak duygu düzenleme güçlüğünün, çocukluk çağı ruhsal travmaları ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the mediating role of difficulties in emotion regulation in the relationship between childhood psychological traumas and social media addiction. In this context, a total of 429 adults (263 women and 166 men), aged between 18 and 75, voluntarily participated in the study. To collect data, the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), the Social Media Addiction Scale–Adult Form (SMAS-AF), the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS-16), and a Sociodemographic and Personal Information Form prepared by the researcher were utilized. The differences in the independent, dependent, and mediating variables based on demographic information such as gender and marital status, obtained through the Sociodemographic and Personal Information Form, were analyzed. IBM SPSS 27 software was used for the statistical analyses. To examine the mediating effect of difficulties in emotion regulation, a Structural Equation Model (SEM) was established. Based on the model, it was observed that difficulty in emotion regulation played a mediating role in the relationship between childhood psychological traumas and social media addiction.