Çocukluk çağı travmaları ve duygusal yeme arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolü
The mediating role of intolerance of uncertainty in the relationship between childhood traumas and emotional eating
  1. Tez No: 961668
  2. Yazar: ELİF NUR YAMAN GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ONUR EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı, çocukluk çağı travmaları ve duygusal yeme arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan 18-56 yaş aralığındaki 245'i kadın, 163'ü erkek olmak üzere toplamda 408 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde; Sosyodemografik ve Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) kullanılmıştır. Çevrimiçi ortamda toplanan verilerin analizi IBM SPSS 27 programıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri değerlendirilirken; tanımlayıcı istatistiksel metotlar, ölçek puanlarına ilişkin Pearson Korelasyon Testi, değişkenlere göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasına ilişkin Bağımsız Örneklem t-Testi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkide aracı rol ise, Amos 24 programıyla yapısal eşitlik modellemesi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre; değişkenler arasındaki toplam, doğrudan ve dolaylı etkilerin anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma değişkenlerinde; cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve beden kitle indeksine (BKİ) göre anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating role of intolerance of uncertainty in the relationship between childhood traumas and emotional eating. The study sample consists of 408 participants, 245 female and 163 male, between the ages of 18-56 living in Turkey. The Sociodemographic and Personal Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28), Turkish Emotional Eating Scale (EES) and Intolerance of Uncertainty Scale (IUS-12) were used in the data collection process. The analysis of the data collected in the online environment was carried out using the IBM SPSS 27 program. While evaluating the research data, descriptive statistical methods, Pearson Correlation Test for scale scores, Independent Samples t-Test for comparison of scale scores according to variables, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis-H Test were used. The mediating role in the relationship between variables was carried out by structural equation modeling with the Amos 24 program. According to the results of the research; it was concluded that the total, direct and indirect effects between the variables were significant. It was found that there was a significant difference in the research variables according to gender, marital status, education level and body mass index (BMI).