Tarihsel ve coğrafi perspektifte Çatalca: Stratejik önemi, savunma yapıları ve savaş alanlarının izleri
Çatalca in historical and geographical perspective: Strategic importance, defensive structures, and traces of battlefields
  1. Tez No: 961669
  2. Yazar: DENİZ ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Geography, Education and Training, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Çatalca bölgesini coğrafya ve tarih ekseninde, stratejik bir bakış açısıyla ele almaktadır. İstanbul'un kapısı olarak anılan Çatalca, hem doğal güzellikleri hem de tarihî dokusuyla öne çıkmakta olup, Osmanlı-Rus Savaşı, Balkan Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı gibi kritik tarihsel dönemlerde önemli roller üstlenmiştir. Araştırmada, bölgenin coğrafi ve stratejik önemi ayrıntılı biçimde analiz edilerek, geçmişte yaşanan savaşların bölge üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra, bu tarihî mirasın geleceğe nasıl aktarılması gerektiği üzerine yoğunlaşılmaktadır. Çalışma, mevcut yöntemleri tekrar incelemek yerine, bölgenin doğal coğrafyasını kavrayarak tarihî anlatının korunması ve yeni nesillere aktarımı için özgün bir perspektif geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Çatalca'nın idari sınırlarının zaman içindeki değişimi ve bu değişimin dönemsel savunma stratejileri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Günümüze ulaşan mimari yapıların korunarak turizme kazandırılması, inceleme ve tetkik gezileri için örnek teşkil etme potansiyeli üzerinde durulmuştur. Son yıllarda bölgeye yönelik akademik ve tarihî incelemeler giderek artmakta olup, özellikle mimari yapıların değerlendirilmesine olan ilginin daha da yükselmesi beklenmektedir. Çanakkale kadar önemli bir bölge olan Çatalca'nın savaş alanlarını tarihsel perspektifte anlamak ve benzer araştırmalara katkı sağlamak, bölgenin stratejik değerini ortaya koymaktır. Çalışmanın sonuç bölümünde, bölgede yaşanmış savaşlara dair kalıntılar savaş alanı gezileri kapsamında değerlendirilmiş ve bu alanların değerlendirilmesine dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the Çatalca region at the intersection of geography and history, adopting a strategic perspective. Known as the gateway to Istanbul, Çatalca stands out with its natural beauty and historical fabric, playing a crucial role in significant historical periods such as the Ottoman-Russian War, the Balkan War, and World War II.The research analyzes the geographical and strategic importance of the region in detail, assessing the impact of past wars on Çatalca. Furthermore, it focuses on how this historical legacy should be conveyed to future generations. Rather than re-examining existing methods, the study aims to develop a unique perspective on preserving historical narratives by understanding the region's natural geography and facilitating their transmission to new generations. In this context, changes in Çatalca's administrative boundaries over time and their influence on periodic defense strategies have been evaluated. Emphasis has been placed on preserving architectural structures that have survived to the present day, integrating them into tourism, and highlighting their potential as exemplary sites for research and survey excursions. In recent years, scholarly and historical investigations of the region have been increasing, with growing interest expected in the evaluation of architectural structures. Understanding the battlefields of Çatalca, a region as significant as Çanakkale, from a historical perspective and contributing to similar research helps highlight the strategic value of the area. In the conclusion section of the study, the remnants of past battles in the region were assessed within the scope of battlefield tours, and recommendations were provided for the evaluation of these areas.