Kenya'daki lise öğretmenlerinin çevrimiçi eğitimin etkinliğine ilişkin görüşleri
Opinions of high school teachers in kenya on the effectiveness of online education
- Tez No: 961670
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Kenya'daki lise öğretmenlerinin çevrimiçi eğitimin etkinliğine yönelik algılarını ortaya koymaktır. Araştırma problemi çerçevesinde, Kenya'daki lise öğretmenlerinin çevrimiçi eğitimin etkinliğine ilişkin görüşleri; cinsiyet, medeni durum, coğrafi konum, okul türü (devlet veya özel), gelir seviyeleri, iş memnuniyeti, branşlarina ve mesleki kidemlerine temelinde incelenmiştir. Bu çalışmada, araştırma yöntemi olarak, betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evreni, Kenya'nın 47 ilinde görev yapan toplam 120.000 kayıtlı lise öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi, bu evrenden rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 604 lise öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kenya Lise Öğretmenlerinin Çevrimiçi Eğitimin Etkinliği Konusundaki Görüşleri Anketi (2024)”uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekildedir: 1. Kenyalı lise öğretmenlerinin çevrimiçi eğitime yönelik algıları karışıktır. Birçoğu çevrimiçi eğitimin ders organizasyonunu ve esnekliğini artırmada faydalı olduğunu kabul etse de, öğrenci katılımı, akademik dürüstlük ve dijital okuryazarlık konularında endişeler devam etmektedir. Bazı öğretmenler çevrimiçi platformları benimserken, diğerleri yeterli eğitim ve kaynaklara sahip olmadıklarını düşünmektedir. 2. Genç öğretmenler, dijital teknolojilere daha aşina oldukları için genellikle çevrimiçi eğitime daha olumlu bakmaktadır. Buna karşın, yaşlı öğretmenler çevrimiçi eğitimin avantajlarını kabul etse de, uyum sağlama ve teknik engelleri aşma konusunda zorluklar yaşamaktadır. Yaştan bağımsız olarak, öğretmen-öğrenci etkileşiminin kalitesi ve akademik dürüstlükle ilgili yaygın endişeler bulunmaktadır. 3. Erkek ve kadın öğretmenler, özellikle akademik dürüstlük ve öğrenci katılımı konusunda benzer endişelere sahiptir. Bununla birlikte, kadın öğretmenler, çevrimiçi platformların etkinliği konusunda biraz daha fazla çekinceye sahiptir. 4. Deneyimli öğretmenler, öğrenci katılımını sürdürme ve değerlendirme güvenilirliğini sağlama konusundaki zorlukları nedeniyle çevrimiçi eğitimin etkinliğine daha şüpheci yaklaşmaktadır. Daha az deneyime sahip öğretmenler ise dijital öğretim yöntemlerine daha açık olsa da, daha iyi eğitim ve desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtmektedir. 5. Devlet okulu öğretmenleri çevrimiçi eğitimi benimsemeye daha istekli olsalar da, altyapı ve internet erişimi ile ilgili önemli zorluklarla karşılaşmaktadır. Özel okul öğretmenleri ise daha iyi kaynaklara sahip olmalarına rağmen, çevrimiçi öğrenme bağlamında öğrenci disiplini ve öz düzenleme konusunda endişelerini dile getirmektedir. Her iki grup da akademik dürüstlüğün büyük bir sorun teşkil ettiğini kabul etmektedir. 6. Şehirlerdeki öğretmenler, daha iyi altyapıya sahip olmaları nedeniyle çevrimiçi eğitimi daha etkili bulmaktadır. Buna karşın, kırsal bölgelerdeki öğretmenler internet erişimi yetersizliği ve dijital kaynak eksikliği gibi zorluklarla karşılaşmaktadır. Ancak, her iki grup da başarılı bir çevrimiçi öğretimi sağlamak için daha fazla destek ve eğitime ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. 7. Yüksek gelirli öğretmenler, daha iyi dijital cihazlara ve internet erişimine sahip oldukları için çevrimiçi eğitime daha olumlu bakmaktadır. Buna karşılık, düşük ve orta gelirli öğretmenler çevrimiçi öğretimin etkinliğini artırmada daha fazla engelle karşılaşmaktadır. Ancak, tüm gelir seviyelerinde öğrenci katılımı ve akademik dürüstlük konularında endişeler devam etmektedir. 8. Orta seviyede iş memnuniyetine sahip öğretmenler, geleneksel öğretim yöntemlerinden yüksek derecede memnun olanlara kıyasla çevrimiçi eğitimi daha olumlu değerlendirmektedir. Tüm memnuniyet seviyelerinde, çevrimiçi eğitimin organizasyonel avantajları kabul edilse de, sanal öğrenme ortamlarında duygusal ve sosyal etkileşim konusundaki endişeler yaygındır. 9. Teknik ve fen bilimleri öğretmenleri, çevrimiçi eğitimi öğretim sürecini düzenlemesi ve kolaylaştırması açısından değerli bulmaktadır. Buna karşın, sanat ve beşeri bilimler öğretmenleri, çevrimiçi öğretimin etkileşim olanaklarını sınırladığı için daha az etkili olduğunu düşünmektedir. 10. Daha deneyimli öğretmenler, çevrimiçi eğitimin ders planlamadaki faydalarını kabul etmekle birlikte, öğrenci katılımını sağlama konusunda zorluk çekmektedir. Genç öğretmenler daha kolay uyum sağlasa da, anlamlı etkileşimleri garanti altına alma ve akademik dürüstlüğü koruma konusunda hâlâ zorluklar yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the perceptions of high school teachers in Kenya regarding the effectiveness of online education. Within the framework of the research problem, the opinions of high school teachers in Kenya on the effectiveness of online education were examined based on gender, marital status, geographical location, school type (public or private), income levels, job satisfaction, subject area, and professional seniority. In this study, the scanning model, one of the descriptive research methods, was used as the research method. The research population consisted of a total of 120,000 registered high school teachers working across 47 provinces of Kenya. The research sample consists of 604 high school teachers selected from this population using a random sampling method. The“Kenya High School Teachers' Opinions on the Effectiveness of Online Education Survey (2024)”was applied as the data collection tool. The findings obtained as a result of the study are as follows: 1. Kenyan secondary school teachers have mixed perceptions of online education. While many recognize its benefits in enhancing lesson organization and flexibility, concerns about student engagement, academic integrity, and digital literacy persist. Some teachers embrace online platforms, but others feel they lack adequate training and resources. 2. Younger teachers typically exhibit a more favorable view of online education due to their greater familiarity with digital technologies. In contrast, older teachers recognize the advantages of online learning but often face difficulties in adapting and overcoming technical obstacles. Regardless of age, there are widespread concerns regarding the quality of student-teacher interaction and the potential for academic dishonesty. 3. Male and female teachers have similar concerns about online education, particularly regarding academic integrity and student engagement. 4. Experienced teachers are more skeptical about online education's effectiveness, citing difficulties in maintaining student engagement and assessment integrity. Less experienced teachers are more open to digital teaching methods but recognize the need for better training and support. 5. Public school teachers demonstrate a greater willingness to embrace online education; however, they encounter significant challenges related to infrastructure and internet accessibility. In contrast, private school teachers, despite having superior resources, voice apprehensions regarding student discipline and self-regulation in the context of online learning. Both factions concur that academic dishonesty poses a substantial problem. 6. Teachers in urban areas view online education as more effective, attributing this to superior infrastructure. In contrast, teachers in rural areas face challenges such as inadequate internet access and a scarcity of digital resources. Nevertheless, both groups highlight the necessity for enhanced support and training to facilitate successful online teaching. 7. High-income teachers have a more favorable view of online education, as they can afford better digital devices and internet access. In contrast, low- and middle-income teachers face more barriers to effective online teaching. However, across all income levels, concerns about student engagement and academic dishonesty persist. 8. Teachers with mid-level job satisfaction view online education more positively than those highly satisfied with traditional teaching methods. While all satisfaction levels acknowledge its organizational benefits, concerns about emotional and social interactions in virtual learning environments are widespread. 9. Technical and Science teachers value online education for its organized methodology and its ability to streamline the teaching process. In contrast, teachers in the Arts and Humanities perceive online teaching as less effective because of its restricted opportunities for interaction. 10. More experienced teachers are cautious about online education, recognizing its benefits in lesson planning but struggling with student engagement. Younger teachers adapt more easily but still face challenges in ensuring meaningful interactions and academic honesty.