Piyanoda deşifreye yönelik dereceli puanlama anahtarının (Rubrik) geliştirilmesi
Development of rubric for sight-reading on the piano
- Tez No: 961677
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR TOPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma bir ölçek geliştirme çalışmasıdır. Literatür taraması sonucunda Türkiye'de piyanoda deşifre performansının gözlenmesine ve puanlanmasına yönelik herhangi bir puanlama ölçeğine ve daha önce yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Müzikal becerilerin ve performansın değerlendirilmesinde metodolojik bir yaklaşımın olmaması ve performansların değerlendirmelerinin öznel yorumlara dayalı olmasından yola çıkılarak her ne kadar yurt dışında deşifreye ilişkin rubrik geliştirme çalışmalarına rastlansa da bu rubriklerin çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda ilgili literatür ışığında piyano deşifresine yönelik bir genel analitik rubriğin geliştirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada piyanoda deşifreye yönelik dereceli puanlama anahtarının (rubrik) geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada 4 çalışma grubu ile çalışılmıştır, bunlar; odak grup görüşmesine yönelik çalışma grubu, kapsam geçerliği analizi çalışma grubu, uzman değerlendirici çalışma grubu ve değerlendirilen katılımcılar çalışma grubudur. Araştırmanın veri toplama sürecinde odak grup görüşmesi, Lawshe geçerlik analizi formu ve güvenirlik analizi formundan yararlanılmıştır. Verilerin analizinde odak grup görüşmesi için içerik analizi, geçerlik analizi için Lawshe kapsam geçerlik analizi ve güvenirlik analizi için de Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (Intraclass Correlation Coefficient) ve Krippendorff Alfa Katsayısı güvenirlik analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda konservatuvar lisans piyano öğrencilerinin deşifre performanslarının değerlendirilmesinde kullanılmak üzere geçerliği ve güvenirliği sağlanmış olan“Piyanoda Deşifreye Yönelik Genel Analitik Rubrik”oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a scale development study. As a result of the literature review, no scoring scale or previous studies regarding the observation and scoring of sight-reading performance in piano in Turkey were found. Due to the absence of a methodological approach in assessing musical skills and performance, and the subjective nature of performance evaluations, although there are studies abroad that focus on the development of rubrics related to sight-reading, it is considered important to develop a general analytical rubric for piano sight-reading in light of the existing literature, given the variety of these rubrics. This study aimed to develop a rubric for piano sight-reading. For this purpose, four working groups were used in the research; these are the focus group interview working group, the content validity analysis working group, the expert evaluator working group and the evaluated participants working group. In the data collection process, a focus group interview, a Lawshe validity analysis form, and a reliability analysis form were used. For data analysis, content analysis was used for the focus group interview, Lawshe content validity analysis for validity analysis, and Intraclass Correlation Coefficient (ICC) and Krippendorff's Alpha Coefficient were used for reliability analysis. As a result of the study, a“General Analytical Rubric for Piano Sight-Reading”was developed, which has established validity and reliability and can be used to assess the sight-reading performances of conservatory undergraduate piano students.