Üniversite öğrencilerinde bilişsel çarpıtmalar ve stresle başa çıkma tarzları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between cognitive distortions, coping styles with stress and burnout levels in university students
- Tez No: 961676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin bilişsel çarpıtmaları ve stresle başa çıkma tarzları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu değişkenler sosyodemografik değişkenler açısından da değerlendirilmiştir. Araştırma örneklemini Türkiye'de üniversite öğrencisi olan 365 kişi oluşturmuştur. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği- Öğrenci Formu kullanılarak toplanmıştır. Veri analizinde IBM SPSS programı kullanılmış; Bağımsız Gruplar t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin tükenmişlik düzeyleriyle bilişsel çarpıtma ve stresle başa çıkma tarzları arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Bilişsel çarpıtma türlerinden aşırı genelleme ve stresle başa çıkma tarzlarından boyun eğici yaklaşımın tükenmişlik düzeyini anlamlı şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet, medeni durum, sınıf düzeyi gibi demografik değişkenler ile bilişsel çarpıtmalar, stresle başaçıkma tarzları ve tükenmişliğin bazı alt boyutları ile aralarında anlamlı farklar saptanmıştır. Elde edilen bulgular, öğrenci tükenmişliğinin bilişsel süreçler ve başa çıkma tarzları ile birlikte ele alınmasının önemli olacağını düşündürmüştür. Böylelikle, üniversite öğrencilerinin yaşadıkları tükenmişlik ile ilgili yapılacak psikoeğitim ve müdahale programlarına katkı sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' cognitive distortions, coping styles with stress, and levels of burnout. Additionally, these variables were evaluated in terms of sociodemographic characteristics. The research sample consisted of 365 university students residing in Turkey. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Cognitive Distortions Scale, the Coping Styles with Stress Scale, and the Maslach Burnout Inventory-Student Survey. The data were analyzed using IBM SPSS software, employing Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, and Multiple Linear Regression Analysis. According to the research findings, significant relationships were found between students' levels of burnout and their cognitive distortions and coping styles with stress. It was concluded that the cognitive distortion of overgeneralization and the submissive approach, a coping style with stress, significantly predicted burnout levels. Significant differences were also found between certain sub-dimensions of cognitive distortions, coping styles, and burnout and demographic variables such as gender, marital status, and grade level. The findings suggest that addressing student burnout in conjunction with cognitive processes and coping styles is of considerable importance. In this regard, the results are expected to contribute to psychoeducation and intervention programs aimed at addressing burnout among university students.