Oyunlarla zenginleştirilen 'Güneş Sistemi ve Tutulmalar' ünitesinin öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik kaygı, motivasyon ve akademik başarıları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the 'Solar System and Eclipses' unit enriched with games on students' anxiety, motivation and academic achievement towards science learning
- Tez No: 961678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YADİGAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Oyunlar hayatımızın her anında yer edinebilen, eğlendirici özellikleri ile sınırsız öğrenme ortamları sunan aktiviteler olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyunlardaki dinamik yapının eğitim sürecindeki etkisi ise eğitimciler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Oyunlar özellikle soyut kavramların öğretilmesinde eğitimcilerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, oyunlar ile zenginleştirilen“Güneş Sistemi ve Tutulmalar”ünitesinin öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik kaygı, motivasyon ve akademik başarıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ön-test, son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini altıncı sınıf öğrencileri oluşturmakta olup; çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Aksaray ili Merkez ilçesine bağlı bir devlet okulunda eğitim gören 48 (26 deney, 22 kontrol) altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde uygun örneklem yöntemi tercih edilmiştir. 4 hafta süren araştırmada veri toplama aracı olarak Güneş Sistemi ve Tutulmalar Başarı Testi (GSTBT), Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği (FÖYMÖ) ve Fen Bilimlerine Yönelik Kaygı Ölçeği (FBYKÖ) öğrencilere uygulanmıştır. Elde edilen puanların gruplara göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek amacı ile MANCOVA yapılmıştır. Ön-test uygulaması yapılan veri toplama araçlarında deney ve kontrol grubu öğrencilerinin puanları arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmamıştır. Uygulama sonucunda deney ve kontrol gruplarının son-test motivasyon puanları arasında anlamlı bir fark oluşmazken; akademik başarı ve kaygı puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark oluşmuştur. Araştırma sonucunda, oyunlardaki seçilen mekânların ve rekabet faktörünün öğrencilerin akademik başarı, motivasyon ve kaygı durumları üzerindeki etkisini gösterecek çalışmalara farklı çalışmalara yer verilmesi araştırmacılara öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Games are activities that can find a place in every moment of our lives, offering unlimited learning environments with their entertaining features. The impact of the dynamic structure of games on the educational process is among the topics of interest for educators. Games are among the methods frequently used by educators, especially in teaching abstract concepts. In this study, the effects of the“Solar System and Eclipses”unit enriched with games on students' anxiety, motivation, and academic achievement towards science learning were examined. The research was conducted in accordance with the quasi-experimental design with a pre-test, post-test control group, which is one of the quantitative research methods. The population of the study constituted sixth grade students; the study group consisted of 48 sixth grade students (26 experimental, 22 control) studying at a public school in the Central District of Aksaray Province in the 2024-2025 academic year. The appropriate sampling method was preferred to determine the study group. The Solar System and Eclipses Achievement Test, the Motivation Scale for Learning Science, and the Science Anxiety Scale were administered to the students as data collection tools during the four-week study. Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA) was conducted to test whether the obtained scores differed according to the groups. No statistically significant difference was found between the scores of the experimental and control groups on the pre-test data collection tools. While no significant difference was found between the post-test motivation scores of the experimental and control groups as a result of the application, a significant difference was found between the academic achievement and anxiety scores of the groups in favor of the experimental group. As a result of the study, it is suggested that researchers include further studies that will demonstrate the effects of the selected locations and the competition factor in games on students' academic achievement, motivation, and anxiety.